Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowy sprzęt dla Państwowej Straży Rybackiej na Podkarpaciu

Data publikacji: 14 stycznia 2025Sprzęt za ponad 1,2 mln zł zakupiła Państwowa Straż Rybacka na Podkarpaciu dzięki dofinansowaniu unijnemu i pieniądzom z budżetu państwa.

Uczestnicy konferencji prasowej połączonej z prezentacją sprzętu zakupionego dla Państwowej Straży Rybackiej

O szczegółach mówili podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul i komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie Paweł Michałek.

Wojewoda podkreśliła, że Komenda została doposażona dzięki dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021 – 2027. 70 proc . kwoty przeznaczonej na realizację inwestycji pochodzi z dofinansowania unijnego, natomiast 30 proc. z budżetu państwa.

– Im więcej środków europejskich pozyskamy i zainwestujemy na Podkarpaciu, tym lepiej nasz region będzie się rozwijał – mówiła Teresa Kubas-Hul.

Komendant Paweł Michałek zaznaczył, że to największy zakup sprzętu w historii podkarpackiej Straży Rybackiej. Inwestycja poprawi wydajność i skuteczność strażników oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Na wyposażenie każdego z czterech posterunków stałych oraz jednego sezonowego jednostki trafią: specjalistyczny samochód terenowy, łódź aluminiowa z silnikiem zaburtowym, dodatkowym wyposażeniem i przyczepą podłodziową, cztery quady z dodatkowym wyposażeniem oraz przyczepkami do ich przewozu oraz 5 dronów.

Skład Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie to 4 posterunki stałe w Krośnie, Tarnobrzegu, Rzeszowie i Przemyślu, 1 sezonowy w Solinie oraz Strażnica nad jeziorem Tarnobrzeskim. Komendę tworzy 22 pracowników, w tym 18 strażników.

Strażnicy monitorują cały region, w tym dwa największe zbiorniki wodne – Jezioro Solińskie i Jezioro Tarnobrzeskie.

– W ubiegłym roku przeprowadzaliśmy 7 600 kontroli. Ujawniono 1 170 naruszeń przepisów – mówił komendant wojewódzki Paweł Michałek

Do głównych zadań Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej należą: kontrola przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym oraz przepisów wydanych na jej podstawie; zwalczanie obrotu nielegalnie pozyskanymi rybami, rakami i innymi organizmami żyjącymi w wodzie; kontrola uprawiania amatorskiego połowu ryb; sprawowanie, w imieniu wojewody podkarpackiego, nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz współpraca z Policją, organami państwowymi i społecznymi.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.