Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowy skład Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Data publikacji: 8 stycznia 2018W dniu dzisiejszym Wojewoda Podkarpacki wręczyła akty powołania członkom Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych drugiej kadencji na lata 2018- 2023.

Od 2012 roku przy urzędach wojewódzkich funkcjonują – na podstawie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r poz. 1318 z poźn. zm.) Wojewódzkie Komisje do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Są to organy powołane do rozstrzygania spraw cywilnych, prowadzące pozasądowe postępowania cywilne w przedmiocie ustalenia, czy zdarzenie mające miejsce w szpitalu – którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa – stanowiło zdarzenie medyczne.

 

Komisja składa się z 16 członków. Połowę stanowią specjaliści z obszaru medycyny, drugą połowę stanowią eksperci w dziedzinie nauk prawnych. Po jednym członku powołuje Minister Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta. 14 członków powołuje Wojewoda spośród kandydatów zgłoszonych przez właściwe samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe.

 

Komisja orzeka w 4-osobowych składach. Maksymalne odszkodowanie wynosi 100 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, a w przypadku śmierci pacjenta 300 tys. zł. Ugoda przed wojewódzką komisją zamyka możliwość ubiegania się o odszkodowanie przed sądem. Kadencja komisji wynosi 6 lat.