Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowy skaner na przejściu granicznym w Budomierzu

Data publikacji: 12 lipca 2022Nowy skaner RTG na drogowym  przejściu granicznym w Budomierzu to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy UE. Dziś sprzęt został oficjalnie oddany do użytku. W uroczystości z tej okazji wziął udział sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Nowy skaner do kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Budomierzu

Koszt inwestycji to ponad 13 mln zł. Fundusze na jego zakup oraz sfinansowanie prac inwestycyjnych pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej.

Minister Zbaraszczuk zwrócił uwagę, że dobre wykonywanie zadań powierzonych KAS byłoby niemożliwe bez nowoczesnego sprzętu.

– O tym, że takie urządzenia są potrzebne, świadczą statystyki przemytu towarów. Jako Krajowa Administracja Skarbowa chcemy zwiększać efektywność i skuteczność kontroli, czego dowodem jest zaopatrywanie funkcjonariuszy w nowoczesny i niezawodny sprzęt, także taki jak ten dziś” – mówił.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, to kolejne w województwie doskonałe narzędzie do walki z przestępczością na naszej wschodniej granicy.

– Nowoczesny skner z całą pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa oraz w znacznym stopniu przyśpieszy i usprawni kontrolę przewożonych towarów, skracając czas odprawy i obniżając związane z tym koszty. Nowy skaner, nowe możliwości, ale także nowa jakość w przekraczaniu granicy na przejściu Budomierz-Hruszew. Cieszę się bardzo, ponieważ to także poprawa warunków pracy dla funkcjonariuszy – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas dzisiejszej uroczystości.

Skaner umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, ładunków cargo. Urządzenie jest wyposażone w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS będą mogli bezpiecznie prześwietlać towary przemieszczające się przez granicę.

Jest to już czwarte wielkogabarytowe, stacjonarne urządzenie RTG w Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Uzupełnia system skanerów, które działają na drogowych przejściach granicznych w Medyce i Korczowej oraz na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu. Dzięki kontroli prowadzonej za pomocą nowoczesnego sprzętu rentgenowskiego znacznie skraca się czas odprawy pojazdów przekraczających granicę.  

Wykorzystując urządzenia RTG, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mogą w krótkim czasie dokonać sprawdzenia wielu środków transportu, dlatego skanowanie stało się wiodącą metodą kontroli. 

W trakcie uroczystości odbyła się również ceremonia awansowania na wyższe stopnie 16 funkcjonariuszy podkarpackiej KAS. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek podkreślił, że ostatni czas pokazał odpowiedzialną i zaangażowaną postawę funkcjonariuszy.