Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Data publikacji: 5 listopada 2024Adam Sapeta został nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. - Jestem przekonana, że będzie kontynuował ochronę naszego cennego dziedzictwa z pełnym zaangażowaniem - podkreśla Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Adam Sapeta został nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Dotąd Podkarpackim Wojewódzkim Konserwator Zabytków była Beata Kot, która przeszła na emeryturę.

Serdecznie dziękuję Pani Beacie Kot za wieloletnią pracę na rzecz podkarpackich zabytków. Jej merytoryczna i rzetelna praca przyczyniła się do ratowania dziedzictwa przeszłości – podczas spotkania w przemyskim urzędzie mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale.

Adam Sapeta ma 66 lat. Urodził się w Rzeszowie. Jak mówi, od dziecinnych lat wychowywał się w atmosferze atencji do obiektów zabytkowych, bowiem jego mama, historyk sztuki, był dwukrotnie Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Rzeszowie, wicedyrektorem Muzeum Zamku w Łańcucie, a także dyrektorem Muzeum w Przeworsku.

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków jest absolwentem I LO w Łańcucie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroną pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dr hab. Wiktora Zina. Tematem był projekt konserwatorski remontu i adaptacji dworu Oborskich w Husowie k. Łańcuta.  

W 1984 r. rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego – Pracownie Konserwacji Zabytków o/Rzeszów. Najważniejszym opracowaniem, w którym brał wówczas udział był projekt architektoniczno-konserwatorski remontu i adaptacji Zamku Lubomirskich w Rzeszowie na potrzeby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Od 1995 r. pracował w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (późniejszy Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie). W dorobku z tego okresu ma m.in. studia ochrony wartości kulturowych i krajobrazu, projekty architektoniczno-konserwatorskie, karty ewidencyjne obiektów zabytkowych, Plan Ochrony Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego i Zespołu Klasztoru Dominikanów w Jarosławiu, dokumentacje służące do uznania za Pomnik Historii przez Prezydenta RP zespołów zabytkowych – w tym Twierdzy Przemyśl, nadzory konserwatorskie podczas remontów obiektów zabytkowych, badania architektoniczne, publikacje w fachowych czasopismach i publikacje książkowe.  

Pełnił nadzór konserwatorski przy pracach remontowych rewitalizacji linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Uczestniczył w zespole stworzonym do opracowania „Szlaku frontu wschodniego I wojny Światowej”.

W 2019 r. architekt został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w 2022 r. medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.   

Poza pracą zawodową, angażował się społecznie w Polskim Związku Narciarskim, organizując przez kilkanaście lat zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadził UKS „Harcerski Klub Narciarski” w Rzeszowie. Społecznie działał również w Polskim Związku Żeglarskim, gdzie prowadził szkolenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizował letnie obozy żeglarskie i rejsy śródlądowe, a po zdobyciu patentu sternika morskiego – pełnomorskie rejsy żeglarskie.    

Otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Za działalność społeczną na rzecz rozwoju sportu w Województwie Podkarpackim”.     

Fot. Jerzy Żygadło/PUW