Rozbudowa centrum rozpoczęła się trzy lata temu i kosztowała 46 mln złotych, w tym 38,5 mln to wsparcie unijne, pozostałe środki pochodzą z budżetu samorządu województwa. Nowa część to pięciokondygnacyjny budynek, do którego przeniesiona i wyposażona została Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z najstarszej części szpitala, tzw. „Pałacyku” oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W nowym obiekcie mieści się także zaplecze diagnostyczne – Klinicznego Zakładu Patomorfologii i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja.
– Długo czekaliśmy na tę inwestycję. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wykorzystać na to zadanie środki unijne. Ten nowy obiekt poprawia jakość leczenia, daje możliwość komfortu pracy lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi, a przede wszystkim pacjentom, którzy będą tu przebywać – mówił podczas uroczystego otwarcia marszałek Władysław Ortyl.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli także: podkarpaccy parlamentarzyści – Andrzej Szlachta, Jan Warzecha oraz Tadeusz Chrzan. Obecna była także Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki regionalnej, wojewoda Ewa Leniart, a także dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 – Janusz Ławiński.
Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie od 2017 roku funkcjonuje w strukturach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. I to właśnie KSW nr 1 odpowiadał za tę inwestycję.
Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała z kolei znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa zdrowotnego regionu:
– Chciałam podziękować panu marszałkowi za te odważne decyzje, które podejmuje realizując zarówno Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, ale również projektując przeszłą perspektywę 2021-27, kiedy właśnie sektor ochrony zdrowia, poprawa tego bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców jest traktowana priorytetowo.
Obecna na otwarciu wojewoda Ewa Leniart powiedziała z kolei:
– Cieszę się, że ta inwestycja poprawia standard usług świadczonych dla pacjentów z naszego regionu, z naszego województwa o co nieustannie zabiegamy, a dzięki dobrym i trafionym inwestycjom, ten standard się zmienia – mówiła wojewoda Ewa Leniart.
Oddany nowy budynek to tylko pierwszy etap inwestycji. Szpital KSW nr 1 kończy właśnie przygotowania do przetargu na kolejne etapy projektu. W najbliższych dwóch latach przebudowane zostaną pozostałe budynki szpitala, razem z infrastrukturą techniczną, instalacjami, zagospodarowaniem terenu oraz zakupem wyposażenia, w tym sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia. Powstaną m.in.: oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć. Dzięki temu pacjenci, w tym osoby po przebytym wirusie Covid-19, otrzymają kompleksową opiekę. Koszt całej inwestycji to około 80 mln zł.
Otwarcie nowego budynku szpitala zostało połączone z piknikiem rodzinnym, podczas którego dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, upinanie fantazyjnych warkoczy, bańki mydlane, dmuchańce. Dorośli z kolei mogli wykonać podstawowe badania – m.in. skontrolować poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz skorzystać z konsultacji lekarskich. Odbył się także quiz: „Znasz Fundusze? To grasz! O funduszach odpowiedź krótka – roślina do ogródka”. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź można było otrzymać zieloną roślinkę – symbol zdrowego życia i otoczenia.
Na podst. tekstu UMWP/Monika Konopka