Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowoczesny tomograf komputerowy trafi do szpitala w Górnie

Data publikacji: 27 września 2023Do SP ZZOZ “Sanatorium” im. Jana Pawła II w Górnie trafi ultranowoczesny tomograf komputerowy o wartości 3,5 mln zł.

Symboliczny czek na zakup nowoczesnego sprzętu został przekazany podczas konferencji prasowej z udziałem senatora RP Stanisława Ożoga, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, Starosty rzeszowski Józef Jodłowski oraz dyrektora SP ZZOZ „Sanatorium” im. Jana Pawła II w Górnie Grzegorza Hydzika.

– Sprzęt, który zakupiony zostanie dzięki rządowemu wsparciu umożliwi wspaniałej, zaangażowanej kadrze placówki jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami. Skuteczniejsza diagnostyka, która możliwa będzie przy zastosowaniu tomografu najwyższej klasy będzie mieć ogromne znaczenie w ratowaniu ludzkiego życia – mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, szpital w Górnie odgrywał bardzo ważną rolę w procesie leczenia pacjentów chorych na COVID-19.

– Urządzenie, które zostanie zakupione na potrzeby placówki będzie służyło przede wszystkim pacjentom, ale także znacznie ułatwi diagnostykę realizowaną przez personel szpitala – podkreśliła.

Historia placówki w Górnie sięga lat 40. XX wieku. Po wojnie obiekty zostały przejęte przez państwo. W 1999 roku organem założycielskim i nadzorującym sanatorium został nowo powstały powiat rzeszowski. Był to moment przełomowy, nastąpił dynamiczny rozwój placówki. Remontowano stare budynku, powstawały nowe, zwiększał się zakres świadczonych usług, dokonywano zakupów kolejnego sprzętu.  Dzięki temu dzisiaj Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej “Sanatorium” im. Jana Pawła II w Górnie pracuje na najwyższym, europejskim poziomie.

SP ZZOZ „Sanatorium” im. J.P II w Górnie w Oddziale Szpitalnym oferuje specjalistyczne leczenie gruźlicy i chorób płuc (80 łóżek). Zajmuje się też opieką długoterminową, która bazuje na Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym  (149 łóżek), Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (6 łóżek) oraz Pielęgniarskiej Domowej Opiece Długoterminowej. Realizuje świadczenia w rodzaju Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej w Zakładzie Opieki Paliatywnej Dom Sue Ryder (30 łóżek) i Hospicjum Domowym, posiada także specjalistkę ambulatoryjną (Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, Poradnia Neurologiczna, Poradnia Logopedyczna). Zajmuje się także rehabilitacją leczniczą (gabinet fizjoterapii) oraz diagnostyką medyczną.

W Górnie znajduje się także pierwsze na Podkarpaciu, czwarte w kraju wyspecjalizowany ośrodek stacjonarny dla chorych na Alzheimera, który jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W 2017 roku oddano do użytkowania nowy budynek dla chorych na Alzheimera.

Wojewoda o wsparciu podkarpackich SOR-ów z Funduszu Medycznego

W trakcie konferencji prasowej wojewoda powiedziała, że w tym miesiącu został rozstrzygnięty konkurs z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Zakres wsparcia obejmuje przede wszystkim modernizację, przebudowę lub doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 roku.  

– Decyzją ministra zdrowia został rozstrzygnięty nabór na doposażenie sprzętowe oraz modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych także w naszym województwie. W wyniku tej decyzji na Podkarpacie trafi  ponad 141 mln zł dla takich oddziałów. Największymi beneficjentami są SOR-y w szpitalach np. w Przemyślu, Sanoku, Brzozowie, gdzie kwota dofinansowania to prawie 15 mln zł. Środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią tam, gdzie jest potrzeba m. in. zmiany np. sprzętu diagnostycznego, który w wyniku stałej eksploatacji podlega zużyciu – zaznaczyła wojewoda.

Do 2029 r. ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych – jednego z czterech filarów Funduszu Medycznego, podmioty lecznicze udzielające świadczeń finansowanych ze środków publicznych otrzymają około 7 mld zł. Łącznie w latach 2021-2029 z Funduszu Medycznego Ministerstwo Zdrowia wydatkuje 40 mld zł.

Więcej informacji tutaj.