Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowoczesne radiowozy w szeregach podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego

Data publikacji: 25 czerwca 2020Cztery nowoczesne furgony wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolny trafiły do podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Warte 1,7 mln zł radiowozy są wyposażone m.in. w wagi samochodowe, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze. Trwa największy w historii Inspekcji proces wzmocnienia potencjału kontrolnego.

W punkcie kontrolnym zlokalizowanym na terenie MOP Bratkowice przy A4 na konferencji prasowej obecni byli sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz podkarpacki wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik.

Wzmocnią tabor podkarpackiej ITD

Rzeszów, Krosno, Mirocin – inspektorzy z tych placówek będę wykorzystywać w codziennej pracy nowe radiowozy.  

– Wykorzystanie nowych radiowozów podniesie gotowości operacyjną Inspekcji, wpłynie na szybkość i efektywność prowadzonych działań. Wykrycie i wykluczenie z ruchu większej liczby pojazdów zagrażających bezpieczeństwu, a także niebezpiecznych dla środowiska, wzmocni system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Każdy z nowych furgonów jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, m.in.: testery diagnostyczne, dymomierz, sonometr, wagi samochodowe. Sprzęt ten umożliwi przeprowadzenie kompleksowych kontroli stanu technicznego pojazdów ciężkich i autokarów.

– Szybsza „diagnostyka” pojazdów pozwoli ograniczyć m.in. ruch najbardziej wyeksploatowanych i niebezpiecznych samochodów. Natomiast  przenośne, dynamiczne wagi samochodowe umożliwią częstsze kontrole tonażu pojazdów i wycofywanie z ruchu przeciążonych, niszczących drogi samochodów – ocenił główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Do tej pory Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego dysponował 12 furgonami, z których większość od co najmniej 7 lat jest wykorzystywana do działań kontrolnych.  

Pomogą chronić polski rynku transportowy

Nieprzypadkowo pokaz nowych furgonów odbyły się w pobliżu autostrady A4. MOP Bratkowice koło Rzeszowa jest jednym z punktów kontrolnych podkarpackiej ITD.

– Ze względu na bliskość Słowacji i Ukrainy oraz ruch tranzytowy, nowe radiowozy oraz sprzęt kontrolny będziemy wykorzystywać m.in. w trakcie kontroli międzynarodowych przewozów drogowych. Pomogą nam chronić polski rynek transportowy. Rocznie kontrolujemy ok. 13 tys. pojazdów, ponad połowa z nich to pojazdy zagranicznych przewoźników. Najczęściej ujawniamy przypadki niestosowania się do norm czasu pracy, ingerencji w tachografy i stosowania niedozwolonych urządzeń oraz wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych bez wymaganych zezwoleń – mówił podkarpacki wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik.

Furgony zostały bezpłatnie przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie tylko do Rzeszowa, ale do wszystkich 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu tak bardzo potrzebnego nam wszystkim sprzętu. Jestem przekonana, że będzie on dobrze służył mieszkańcom naszego województwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Zakup 64 furgonów to kolejny etap wzmocnienia potencjału Inspekcji Transportu Drogowego, która jest wiodącą w kraju instytucją w zakresie kontroli transportu ciężkiego. Zakupiono i przekazano już inspektorom 64 specjalne zestawy kontrolne. Trwa procedura przetargowa na dostawę 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie blisko 66 mln zł. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020