Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowoczesne centrum symulacji medycznej otwarte w Sanoku

Data publikacji: 21 września 2021Minister zdrowia Adam Niedzielski wziął udział w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej przy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. W wydarzeniu uczestniczyła także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Otwarcie Centrum odbyło się w ramach VI Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Wojewoda Ewa Leniart –  zwracając się do uczestników Zgromadzenia – podkreślała rolę, jaką w życiu lokalnych społeczności pełni funkcjonowanie uczelni.

⁃ Dzięki działalności sanockiej uczelni młodzi ludzie nie musza wyjeżdżać i szukać możliwości edukacji poza Podkarpaciem i poza rodzinnym miastem. Tutaj mogą zdobywać wykształcenie i tutaj mogą realizować swoją karierę zawodową – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniał także, że Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka angażuje się w działania istotne z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.

⁃ Doceniamy zaangażowanie w przygotowanie cyklu konferencji dla ratowników medycznych, realizowanych wspólnie z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, których celem jest wymiana doświadczeń oraz analiza współpracy służb i podmiotów funkcjonujących w systemach ratowniczych – mówiła Ewa Leniart.

Rozpoczynając cześć plenarną spotkania, minister Adam Niedzielski podsumował działania rządu w zakresie kształcenia nowych kadr medycznych.

⁃ W ciągu ostatnich pięciu lat liczba nowych pielęgniarek zwiększyła się o 5%. Mimo wszytko to nie jest sytuacja komfortowa. Wciąż zwiększa się średnia wieku w zawodzie. Dlatego tak ważne, tak cenne jest budowanie nowych ośrodków kształcenia pielęgniarek i ratowników. Nowej infrastruktury, takiej jak ta w Sanoku – mówił minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przedstawił także plany rządu, mające ułatwienie rozszerzenie procesu edukacji przyszłych lekarzy.

⁃ Wspólnie z Ministrem Edukacji i Nauki przygotowujemy projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych – dodał Adam Niedzielski.

Centrum Symulacji Medycznej jest wyposażone w nowoczesne narzędzia pomiarowe i analityczne umożliwiające dostosowanie programu nauczania do współczesnych wymogów rynku pracy i oczekiwań regionalnych pracodawców. Powstała infrastruktura będzie służyła co najmniej 3 grupom zidentyfikowanych beneficjentów: studentom, pracownikom naukowo-dydaktycznym oraz pośrednio przedsiębiorcom. Powstałe Centrum Symulacji Medycznej będzie zaspokajać potrzeby kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, doposażone pracownie w Instytucie Mechaniki i Budowy Maszyn pozwolą na poszerzenie wiedzy i umiejętności studentów, zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców regionu. Ponadto uczelnia zwiększy swoje możliwości w zakresie kwaterowania studentów i kadry dydaktycznej, co powinno zaowocować wzrostem zainteresowania uczelnią. Centrum, już od 2021 r. posłuży 400 studentom na wspieranych kierunkach.

Koszt realizacji tej inwestycji to niemal 39 milionów złotych.