Pracownia powstała w budynku przychodni przy ul. Hetmańskiej 120. Dzięki tej inwestycji pacjenci będą mogli korzystać z badań ABR, które służą do diagnostyki niedosłuchu zarówno u dzieci – np. w przypadkach opóźnionego rozwoju mowy, jaki i u dorosłych. Są również pomocne w diagnostyce onkologicznej, np. przy podejrzeniu guzów nerwu słuchowego.
Podczas oficjalnej inauguracji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zapowiedział, że w najbliższym czasie regionalny samorząd rozpocznie szerszą ofensywę inwestycyjną, kierowaną na poprawę jakości usług medycznych w województwie.
– W ramach przyszłej perspektywy finansowej, za pośrednictwem województwa – jako instytucji zarządzającej – środki będą kierowane również na ambulatoria i POZ-ty. To będzie nowe wyzwanie, do którego już dziś Wojewódzki Zespół Specjalistyczny się przygotowuje – podkreślił.
Wojewoda Ewa Leniart zwróciła uwagę na coraz częściej występujące w populacji problemy związane ze słuchem, także w kontekście postępującego rozwoju cywilizacyjnego. Przypomniała też o dużym znaczeniu placówki dla pacjentów wymagających specjalistycznej diagnostyki i terapii.
– Szczególnie cieszy fakt, że będzie ona dedykowana małym pacjentom z problemami autystycznymi, czy z podejrzeniem takich problemów – zaznaczyła.
Wojewoda podziękowała także marszałkowi za politykę inwestycyjną, która umożliwiła powstanie poradni. Podkreślała przy tym, że dzięki zaangażowaniu środków z budżetu województwa dostępność do usług medycznych w naszym regionie wzrasta.
Przychodnia oferuje również badania VNG, które diagnozują i różnicują zawroty głowy, jako problem interdyscyplinarny w zakresie neurologii, laryngologii, okulistyki, rehabilitacji i innych chorób wewnętrznych, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Badanie wychwytuje również zaburzenia równowagi po infekcji np. COVID-19.
Jak podkreśla dyrekcja placówki, do poradni foniatryczno-audiologicznej WZS rejestruje się coraz więcej pacjentów z całego województwa podkarpackiego potrzebujących poszerzenia diagnostyki w kontekście konieczności wykonania powyższych badań. Ich dostępność w pracowni może w przyszłości zaowocować uczestnictwem w Programie Profilaktycznego Badania Zaburzeń Słuchu u Noworodków.
Koszt inwestycji to prawie 191 tys. zł, z czego ponad 80 proc. to dofinasowanie z Samorządu Województwa Podkarpackiego. Badania będą realizowane bezpłatnie dla pacjentów Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie oraz podmiotów, dla których WZS będzie świadczyć podwykonawstwo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dotychczas takie badania były do wykonania jedynie w podmiotach komercyjnych.