Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowa odsłona programu Maluch+. Rusza nabór wniosków

Data publikacji: 20 stycznia 2023Ruszył nabór wniosków do nowej rozszerzonej edycji programu Maluch+, który potrwa do 19 lutego br. Budżet programu to 5,5 mld zł, dzięki którym powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Ogłoszenie naboru wniosków w ramach programu Maluch+

Program Maluch+ jest ważnym elementem wsparcia rodzin w łączeniu aktywności zawodowej z wychowywaniem dzieci. Od 2016 roku powstało ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowały zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Dziś funkcjonuje ponad 8 tys. instytucji opieki, w których jest blisko 230  tys. miejsc opieki nad maluchami.

O szczegółach nowej edycji programu mówiły dziś w Rzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

5,5 mld zł na rozwój sieci opieki nad najmłodszymi dziećmi

Pod nową odsłoną programu Maluch+ kryje się jeden wieloletni program, jednolity systemem finansowania oraz takie same zasady obejmujące całą Polskę. Na Program przeznaczono kwotę prawie 5,5 mld zł.

– Ogłaszamy nowy nabór i nowe reguły  Programu Maluch+. Chcemy zakryć tzw. „białe plamy” na mapie Polski i doprowadzić do tego, że w każdej gminie powstanie instytucja opieki nad dziećmi do lat 3, czyli żłobek, klub dziecięcy, ewentualnie instytucja opiekuna dziennego. Tym sposobem zwiększamy środki do kwoty 5,5 mld zł. Oznacza to wzrost miejsc żłobkowych o kolejne 100 tys. – powiedziała wiceminister Anna Schmidt.

Jak podkreśliła, Program zawiera 3 źródła finansowania: Budżet Państwa, środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Dofinansowane są zadania dotyczące tworzenia nowych miejsc opieki ze środków KPO i/lub FERS, a następnie funkcjonowania przez 36 miesięcy utworzonych miejsc opieki. W ramach Programu nie jest wymagany wkład własny.

Algorytm podziału środków

Środki w ramach Programu MALUCH+ 2022-2029 przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin. Każda gmina ma zagwarantowane środki na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach oraz środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania utworzonych miejsc opieki.

Złożenie przez gminę wniosku o wysokość środków przyznanych zgodnie z algorytmem stanowi potwierdzenie chęci skorzystania z wyznaczonej wysokości dofinansowania.

Sekretarz stanu w MRiPS podkreśliła, że każda gmina na wniosku może również zgłosić swoje zapotrzebowanie, wskazując większą kwotę środków na większą liczbę miejsc do utworzenia.

Podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego

W sytuacji gdy gminy nie zawnioskują o wskazane dla nich algorytmem środki, niewykorzystane pieniądze będą mogły zostać rozdysponowane wśród samorządów, instytucji publicznych, osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Zawsze zachowana będzie jednak zasada pierwszeństwa uzyskania środków przez gminy.

Gmina ma 3 lata na przeprowadzenie inwestycji. To większa elastyczność realizacji zadania. Pozostałe podmioty będą miały na to 2 lata.

Wysokość dofinansowania

Kwoty dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy na tworzenie nowych miejsc opieki w dwóch typach instytucji: żłobkach i klubach dziecięcych wynoszą odpowiednio (na utworzenie 1 miejsca opieki):

  • Dla jednostek samorządu terytorialnego do 35 862 zł (bez VAT)
  • Pozostałe podmioty – 12 410 zł (z VAT)

W przypadku środków z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc opieki w trzech typach instytucji: żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów wynosi (na utworzenie 1 miejsca opieki) 12 410 zł – niezależnie od sektora.

Kwota dofinansowania na funkcjonowanie przez 12 i 24 miesiące 1 miejsca utworzonego z KPO i FERS to ok. 837 zł miesięcznie.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek jest składany wyłącznie drogą elektroniczną w terminie do dnia 19 lutego 2023 r., za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu.

Ważne terminy!

Czas na składanie wniosków – do 19 lutego 2023 r. Następnie do 17 marca Urzędy Wojewódzkie będą miały czas na ocenę wniosków. Ogłoszenie wyników przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej odbędzie się do 28 kwietnia 2023 r.

Program Maluch+ w województwie podkarpackim

– Sytuacja w naszym województwie, jeśli chodzi o zinstytucjonalizowaną opiekę nad dziećmi do lat 3 wygląda w ten sposób, że mamy ponad 5 700 takich miejsc. Zostały one utworzone w szczególności w ostatnich latach, kiedy – dzięki decyzji rządu pula środków przeznaczonych na tworzenie miejsc żłobkowych została zwiększona  – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Sytuacja w naszym województwie, jeśli chodzi o zinstytucjonalizowaną opiekę nad dziećmi do lat 3 wygląda w ten sposób, że mamy ponad 5 700 takich miejsc. Zostały one utworzone w szczególności w ostatnich latach, kiedy – dzięki decyzji rządu – od 2018 r. pula środków przeznaczonych na tworzenie miejsc żłobkowych została trzykrotnie zwiększona  – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ewa Leniart podkreśliła, że dla Podkarpacia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło pulę środków w wysokości ponad 342 mln zł. Planowana liczba miejsc opieki do utworzenia to 6 405.

MALUCH+ 2022-2029 – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)