Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Debata na temat problemów wykonywania orzeczeń sądowych i kurateli sądowej

Data publikacji: 14 grudnia 2022„Problemy wykonywania orzeczeń sądowych i kurateli sądowej – w poszukiwaniu optymalnego modelu” – to temat konferencji naukowej, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Konferencja naukowa na temat orzeczeń sądowych i kurateli sadowej

Organizatorami wydarzenia są  Wojewoda Podkarpacki, Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Krajowa Rada Kuratorów oraz Ośrodek Kryminalistyki i Nauk Sądowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Cieszę się, że po raz kolejny ogólnopolskie środowisko naukowe, kuratorzy sądowi, a także sędziowie, prokuratorzy i przedstawiciele służb mundurowych, w tym Policji i Służby Więziennej, spotykają się w Rzeszowie i dyskutują o fundamentalnych kwestiach, związanych z wykonywaniem orzeczeń sądowych i kuratelą sądową – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślając, że Rzeszów jest ważnym miejscem, jeżeli chodzi o prezentowanie wyników badań dotyczących szeroko rozumianych kwestii penitencjarnych, jak też poświęconych roli kuratora sądowego w polskim systemie prawa.

W części inauguracyjnej referaty wygłosili: wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, („Wojewoda a społeczna readaptacja i pomoc skazanym”), prof. dr hab. Czesław Kłak, prokurator Prokuratury Krajowej, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej, przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji („W poszukiwaniu optymalnego modelu kurateli sądowej”) oraz sędzia Robert Pelewicz, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, kierujący Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej („Dozór elektroniczny po nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego z perspektywy kuratora”). W dalszej części referaty dotyczyły m.in. reformy kurateli sądowej, roli kuratora sądowego w postępowaniu karnym, wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych, wywiadu środowiskowego oraz udziału kuratora dla dorosłych w readaptacji społecznej skazanych.