Narkotyki i dopalacze zabijają – ruszyła kampania MSWiA

Data publikacji: 2 kwietnia 2019– Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty – to główne hasło ruszającej właśnie kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kampania jest adresowana przede wszystkim do młodych ludzi.

Konferencja prasowa

W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” powstał spot filmowy. Jego twórcy zwracają uwagę na poważne zagrożenie życia i zdrowia, jakie niosą ze sobą nowe substancje psychoaktywne. – Narkotyki i dopalacze zabijają. Zarejestrowano kilka tysięcy zgłoszonych zatruć dopalaczami. To więcej, niż jest polskich youtuberów. Dragi mogą powodować depresję, zmiany skórne, wymioty, duszności, drgawki, zatrzymanie serca i bolesną śmierć – także w trakcie snu. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty – przestrzegają autorzy kampanii. Spot można obejrzeć TUTAJ.

W przekazie kampanii zwrócono również uwagę na coraz większą trudność w rozpoznawaniu nowych, nieznanych substancji, tzw. „dopalaczy”, które są nielegalnie rozpowszechniane pod pretekstem „celów kolekcjonerskich”. Autorzy kampanii przestrzegają młodych i ciekawych świata ludzi przed przestępcami, którzy narażają ich na utratę zdrowia, a nawet życia – czerpiąc z tego spore zyski.

Elementem kampanii jest także konkurs na mem internetowy i animację w formacie GIF. Prace mają dotyczyć zapobiegania oraz przeciwdziałania uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej https://razembezpieczniej.mswia.gov.pl/ w zakładce poświęconej kampanii.

Kampania „Narkotyki i dopalacze zabijają” to także szereg inicjatyw odbywających się na poziomie lokalnym. MSWiA zwróciło się do Policji oraz wszystkich wojewodów o współpracę i podejmowanie działań w ramach kampanii, m.in. poprzez organizację spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której o szczegółach inicjatywy poinformowali media lokalne: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch i zastępca komendanta wojewódzkiego Policji Zbigniew Sowa.

Policja prowadzi działania profilaktyczne w szerokim zakresie, ale zagrożenia związane z narkotykami, dopalaczami są dla na szczególnie ważne, dlatego nasza działalność w tym obszarze będzie jeszcze większa. Dziś w Zespole Szkół w Tyczynie rozpoczęliśmy cykl spotkań w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabiją” i taka akcja będzie prowadzona we wszystkich powiatach w całym województwie. Chcemy dotrzeć nie tylko do młodych ludzi, ale też do rodziców, opiekunów, pedagogów – powiedział inspektor Zbigniew Sowa.

Podinspektor Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zaprezentowała podczas konferencji specjalną  profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera substancje do złudzenia przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Narzędzie, którym podkarpacka Policja dysponuje od jesieni 2017 r. służy do edukowania osób dorosłych, np. rodziców czy nauczycieli w celu wyostrzenia ich czujności.

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch zapewniła, ze Kuratorium zaangażuje się w kampanię na wielu poziomach. – Będziemy szeroko propagować akcję wśród dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców. Partnerstwo gwarantuje jakość prowadzonych działań i za to – mając doświadczenia we współpracy z Policjąjesteśmy w stanie ręczyć – podkreśliła Małgorzata Rauch.  

Ogólnopolskie działania w ramach kampanii są zaplanowane do końca 2019 roku. Inicjatywa jest realizowana w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Informacja MSWiA, PUW. 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×