Naradę z dyrektorami szpitali otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przypomniała, że jest to kolejne już spotkanie poświęcone tematyce związanej z pacjentem tzw. udarowym. Pierwsze posiedzenie z udziałem konsultantów wojewódzkich i przedstawicieli podmiotów leczniczych posiadających oddziały neurologiczne odbyło się w styczniu br. Jak podkreśliła wojewoda, co roku ok. 70 tys. Polaków doznaje udaru mózgu, a liczba osób umierających z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w Europie. Bardzo ważną kwestią jest udzielenie właściwej pomocy pacjentom z podejrzeniem udaru mózgu, dlatego konieczne jest wspólne wypracowanie metod, które będą zmierzały do poprawy postępowania diagnostyczno-leczniczego. – Konieczne jest wdrożenie koordynowanej opieki nad pacjentem udarowym, co zawarł Minister Zdrowia w swoim opracowaniu dotyczącym dobrych praktyk postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego z pacjentem z podejrzeniem udaru mózgu – podkreśliła wojewoda.
Uczestnicy dzisiejszej dyskusji poruszyli m. in. kwestie związane z aktualną sytuacją i potrzebami w zakresie leczenia udarów mózgu na Podkarpaciu, a także zagadnienia dotyczące przedszpitalnego postępowania z chorym udarowym.
W drugiej części spotkania skupiono się na stanie realizacji programów dostosowawczych dla pomieszczeń i urządzeń podmiotów leczniczych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
W posiedzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści Krystyna Wróblewska i Mieczysław Miazga, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, członek Zarządu Województwa Stanisław Kruczek, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj, podkarpacki wojewódzki inspektor farmaceutyczny Monika Urbaniak, dyrektorzy szpitali, ordynatorzy i kierownicy oddziałów neurologicznych, konsultanci wojewódzcy w dziedzinach neurologii i medycyny ratunkowej oraz starostowie powiatów.