Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Mielca w sprawie jakości powietrza

Data publikacji: 23 kwietnia 2018W Mielcu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, którego wizyta związana była z narastającym problemem czystości powietrza. W sesji wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Mielec

21 kwietnia br. w sali im. Jana Pawła II Urzędu Miasta Mielca zebrali się radni miejscy wraz z pełniącym obowiązki prezydenta miasta Fryderykiem Kapinosem, parlamentarzyści: posłowie na sejm Krystyna Skowrońska i Wojciech Buczak, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz  wraz z dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Piotrem Najdą, Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska Krystyną Sołek, mieszkańcy miasta i powiatu mieleckiego oraz przedstawiciele mediów.

Uczestniczący w posiedzeniu minister środowiska Henryk Kowalczyk zaprezentował założenia resortowe mające na celu zmianę ustawy Prawo ochrony środowiska. Projektowane zmiany mają dotyczyć w szczególności możliwości nakładania w pozwoleniu zintegrowanym na prowadzącego instalację obowiązku prowadzenia monitoringu ciągłego, jako jednego z narzędzi do monitorowania wielkości emisji. Jest to bardzo istotne w przypadku zakładów o dużej zmienności emisji, gdzie wykonywanie pomiarów okresowych nie pozwala na obiektywną ocenę wpływu instalacji na stan jakości powietrza.

Jak wskazywał minister, potrzebna jest także zmiana trybu pracy Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska na całodobowy a nie jak dotychczas ma to miejsce tylko w ustalonych godzinach pracy, z ewentualną możliwością wejścia w dowolnej porze na teren kontrolowanego podmiotu. Pierwotnym terminem wdrożenia systemowej reformy ma być miesiąc lipiec.

Zgodnie z udostępnionym porządkiem obrad, głównym punktem sesji było przedstawienie informacji nt. jakości powietrza na obszarze województwa podkarpackiego ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Mielca oraz powiatu mieleckiego. Szczegółowe wyniki badań w tym względzie za rok 2017 przedstawiła Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Krystyna Sołek wraz z obecnym pracownikiem WIOŚ.

Na zakończenie Sesji, obecni na sali przedstawiciele strony społecznej wręczyli ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi listy z podpisami blisko 20 tys. osób ws. jakości powietrza w mieście i powiecie mieleckim.

Fot. Biuro Prasowe UMWP.