Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nadanie imienia Tadeusza Gajcego Szkole Podstawowej w Szklarach

Data publikacji: 24 października 2022Szkoła Podstawowa w Szklarach nosi imię Tadeusza Gajcego. W trakcie uroczystości nadania placówce imienia odsłonięto także popiersie tego wielkiego poety, żołnierza Armii Krajowej, powstańca warszawskiego.

Szkoła Podstawowa w Szklarach nosi imię Tadeusza Gajcego. W trakcie uroczystości nadania placówce imienia odsłonięto także popiersie tego wielkiego poety, żołnierza Armii Krajowej, powstańca warszawskiego.

Nadanie imienia szkole to podniosłe wydarzenie w życiu każdej społeczności lokalnej. Na szczególną uwagę jednak zasługuje fakt, że przyjęcie patrona, jakim był Tadeusz Gajcy, to wyraz oddania szacunku żołnierzom, którzy w czasie II wojny światowej z podniesionym czołem stanęli do obrony Ojczyzny.

 W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości.

– Wybór patrona jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu szkoły. Stanowi bowiem swoiste zobowiązanie na przyszłość. Jest wskazaniem ideowego kierunku i znakiem wartości pielęgnowanych w danej placówce dydaktycznej (…). Nadając dzisiaj Szkole imię Tadeusza Gajcego nawiązujecie Państwo do najpiękniejszych kart polskiej kultury i patriotyzmu. Niech to imię – nadane w roku 100-lecia urodzin poety – będzie dla społeczności szkolnej znakiem tożsamości i wspólnoty ideałów. Niech stanowi inspirujące wyzwanie dla kolejnych roczników szklarskiej placówki – napisał w liście Prezes Rady Ministrów.

Tadeusz Gajcy  urodził się 8 lutego 1922 roku, a zmarł 16 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Był polskim poetą pokolenia Kolumbów, żołnierzem Armii Krajowej. Nie bał się narażać swojego życia w szczytnym celu jakim jest walka w obronie Ojczyzny.

Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 17 lipca 2009 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.