Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Grochowcach

Data publikacji: 28 września 2017Szkoła Podstawowa w Grochowcach 28 września br. otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości uczestniczył wicewojewoda Piotr Pilch.

Uroczystość w szkole

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym, podczas której został poświęcony nowy sztandar szkoły.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali do Zespołu Szkół, gdzie nastąpiło ślubowanie uczniów i przekazanie im sztandaru.

 

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Rosji, dokąd władze carskie zesłały jego rodzinę za udział w powstaniu styczniowym. W latach 1918-1920 służył w wojsku biorąc udział m.in. w bitwie warszawskiej i kampanii wrześniowej. W listopadzie 1939 roku był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej.

 

W 1940 roku, gdy Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, podczas łapanki na Żoliborzu świadomie pozwolił się złapać i pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859. W Auschwitz tworzył grupy konspiracyjne z pośród więźniów, a do Komendy Głównej ZWZ-AK w Warszawie przekazywał, za pośrednictwem zwalnianych więźniów, meldunki o panujących w obozie warunkach. Wraz z dwoma więźniami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, Pilecki zbiegł z obozu w czasie świąt wielkanocnych z 26 na 27 kwietnia 1943. Po ucieczce przedstawił szczegółowy raport o zbrodniach popełnianych w Auschwitz oraz plan akcji zbrojnej w celu uwolnienia więzionych w obozie.W maju 1947 roku został aresztowany przez UB i skazany na śmierć, a wyrok wykonano 25 maja 1948. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

 

Witold Pilecki został wybrany na patrona szkoły podczas głosowania przeprowadzonego 22 listopada 2016 r. w Zespole Szkół w Grochowcach. Wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, pracownicy zespołu, rodzice uczniów oraz mieszkańcy Grochowiec. Głosujący wybierali spośród trzech kandydatów: Ignacego Łukasiewicza, Witolda Pileckiego i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Szkoła Podstawowa wraz z Przedszkolem i Gimnazjum tworzą Zespół Szkół w Grochowcach. Uczęszczają do niej uczniowie z Grochowiec, Witoszyniec, Pikulic, Kniażyc i Przemyśla.

 

Fot. SP w Grochowcach.