Wśród prezentowanych postaci znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie.
– Serdecznie zapraszamy mieszkańców regionu do obejrzenia tego szczególnego spektaklu. Projekt polega przede wszystkim na tym, aby w sposób bardzo nowoczesny zaprezentować historię państwa polskiego poprzez wyjątkowe postacie, które z tą historią są związane – z „Iskrami Niepodległej”, które były znaczące nie tylko dla historii Polski, ale wielokrotnie ich działalność wykraczała poza ramy naszego kraju – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Wojewoda dodała, że ogólnopolska trasa mobilnego widowiska rozpoczęła się 2 marca w Przemyślu. Kolejnym przystankiem był Łańcut, natomiast od 8 do 10 marca ekspozycja będzie prezentowana w Rzeszowie, skąd pojedzie do Miejsca Piastowego.
– „Projekt Biura Niepodległa odczytujemy jako próbę nawiązania dialogu z młodym pokoleniem, a przedmiotem tego dialogu jest właśnie historia Polski, która przedstawiona jest w sposób niezwykle atrakcyjny, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Świat cyfrowy przeplata się ze światem rzeczywistym, z prawdziwą opowieścią o konkretnych osobach i wydarzeniach. Zachęcamy bardzo serdecznie do skorzystania właśnie z tej niezwykle ciekawej i nietypowej lekcji historii – mówiła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.
W Rzeszowie tir z ekspozycjami umiejscowiony będzie na parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, od strony Ogrodów Bernardyńskich. Zwiedzanie możliwe będzie:
- 8 marca 2023 r. w godz. 10.00-18.00
- 9 marca 2023 r. w godz. 10.00-18.00
- 10 marca 2023 r. w godz. 10.00-16.00
***
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”. Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości, prezentuje ono opowieść, w którą wpleciono postaci podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Unikalne rozwiązania technologiczne, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny budują niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Widowisko jest wyświetlane w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może ono podróżować po całym kraju, a wirtualną opowieść będzie można w najbliższych miesiącach obejrzeć w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce.
Projekt powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia, m.in. mobilny ekran transparentny, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Docelowo naczepy odwiedzą w 2023 roku około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę wkrótce będzie można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”.
Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wsparła Fundacja ORLEN.