Swój pobyt na Podkarpaciu minister rozpoczął od udziału w zbiórce służb mundurowych, która odbyła się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia i nagrody funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. – Dziękuję za postawę służby, za postawę, która wynika z przysięgi, którą składaliście jak przystępowaliście do Waszych formacji. Budujecie etos służby, który sprawia, że obywatele Wam ufają i wiedzą, że mogą na Was liczyć – powiedział minister.
Szef MSWiA spotkał się także z ratownikami Bieszczadzkiej Grupy GOPR, którzy w tym roku obchodzą 55-lecie swojej działalności. – Dzięki Waszej ofiarności, doświadczeniu i odwadze, turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają góry mogą czuć się bezpiecznie. Dziękuję, że przez ponad pół wieku zgodnie z słowami przysięgi ratowniczej „bez względu na porę roku, dnia i stan pogody” pomagacie turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie – podkreślał minister. Z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka ministerstwo przekazało ratownikom dodatkowe 76 tysięcy zł na zakup dwóch masażerów serca. W 2016 roku na podstawie umowy przekazano Zarządowi Głównemu GOPR dotacje w kwocie 7 521 000 zł.
Nagrodzeni zostali również chłopcy, którzy wykazali się bohaterską postawą, przyczyniając się do uratowania życia ludzkiego. Minister Błaszczak wręczył im medale „Młody Bohater”. Te wyjątkowe wyróżnienia otrzymali trzej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowie, którzy w czerwcu br., wracając ze szkoły, udzielili pomocy starszej kobiecie, która zasłabła i straciła przytomność. Medal otrzymał również 16-letni Radosław Lipa, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, który 25 września wraz z kolegami ze swojej jednostki udzielili pierwszej pomocy kierowcy ciężarówki poszkodowanemu w wypadku na autostradzie A4. Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.
W uroczystej zbiórce służb uczestniczyli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, zastępca komendanta głównego Policji nadinspektor Jan Lach, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Bajger, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec. Po uroczystości minister, w towarzystwie komendanta głównego PSP oraz wojewody podkarpackiego, zwiedził nowo budowany obiekt Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego w województwie podkarpackim.
25 listopada br. minister spraw wewnętrznych i administracji otworzył Posterunek Policji w Korczynie i symbolicznie przywrócił Posterunek w Wiśniowej. Posterunek w Korczynie zlikwidowany został pod koniec 2012 roku. Wniosek o jego reaktywację złożył wójt gminy, postulaty odtworzenia jednostki zgłaszali także mieszkańcy. Rejon obsługiwany obejmuje obszar gminy Korczyna, czyli 7 miejscowości i około 11 tysięcy mieszkańców. – Moim obowiązkiem jako ministra spraw wewnętrznych i administracji jest dążenie do realnej poprawy bezpieczeństwa obywateli w całej Polsce, dlatego regularnie otwieramy nowe posterunki i przywracamy jednostki zlikwidowane – podkreślał szef MSWiA podczas uroczystości w Korczynie.
W ramach wizyty w województwie podkarpackim minister Mariusz Błaszczak spotkał się z uczniami Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. B. Markiewicza, gdzie przeprowadził dla młodzieży lekcję na temat bezpieczeństwa. Przebywał rónież w Polsko-Słowackim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku.
Zdjęcia – KW PSP w Rzeszowie.
Zdjęcia z Korczyny pochodzą ze strony MSWiA.