Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Minister Barbara Nowacka na X Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych

Data publikacji: 26 września 2024W Rzeszowie, z udziałem minister edukacji Barbary Nowackiej, odbył się X Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych.

Uczestnicy Kongresu Mediatorów Szkolnych

Wydarzenie, które patronatem honorowym objęła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zostało zorganizowane przez Podkarpackiego Kuratora  Oświaty i Podkarpackie Centrum Mediacji. Jubileuszowa edycja zgromadziła licznych uczestników, w tym uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli instytucji oświatowych.

Wykład wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski, który podkreślił rolę mediacji w wymiarze sprawiedliwości. Następnie odbyły się symulacja mediacji, przygotowana przez uczniów, oraz drużynowy „Quiz wiedzy o mediacjach”, w którym rywalizowały Szkolne Kluby Mediatorów Rówieśniczych.

W ramach modułu dla uczniów przeprowadzono warsztaty z zakresu komunikacji empatycznej oraz mediacji rówieśniczych, prowadzone przez certyfikowanych mediatorów. Równolegle z warsztatami dla młodzieży odbywały się prelekcje skierowane do dyrektorów i nauczycieli, które dotyczyły m.in. mediacji w prawie oświatowym, wdrażania mediacji w szkołach oraz rozwijania kompetencji mediacyjnych wśród uczniów.

Minister edukacji Barbara Nowacka zachęcała do powoływania w szkołach Szkolnych Klubów Mediatorów.

– To miejsce, w którym odpowiednio przygotowani uczniowie mediatorzy wspierają swoich kolegów i koleżanki w rozwiązywaniu codziennych sporów. Wszystko dzieje się pod opieką i w obecności dorosłego mediatora – mówiła.

Podkreśliła również, że mediacje rówieśnicze to sposób rozwiązywania konfliktów, który nie jest jeszcze bardzo popularny, a może dać świetne rezultaty.

Jak dodała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, dzięki zastosowaniu mediacji uczniowie uczą się empatii, słuchania drugiej strony oraz znajdowania wspólnych rozwiązań, czyli umiejętności, które pozostają niezwykle ważne w dorosłym życiu.

– Jestem przekonana, że promowanie mediacji w szkołach przyczyni się do tworzenia bardziej przyjaznego i bezpiecznego środowiska do nauki i nawiązywania relacji rówieśniczych – powiedziała wojewoda.

Kongres zakończyła debata z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli środowiska sędziowskiego, podczas której omówiono perspektywy rozwoju mediacji w oświacie.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy podkreślali, jak ważne jest promowanie mediacji jako skutecznego narzędzia rozwiązywania konfliktów w środowisku szkolnym.

Fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów.