Tradycyjnie przed rozpoczęciem wojskowego apelu, w kościele garnizonowym odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali na plac przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, gdzie odbyła się właściwa część święta. Uczestników wydarzenia powitał dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. Dariusz Lewandowski.
Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe. Aktu dekoracji w towarzystwie dowódcy „Podhalańczyków” oraz zastępcy dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Janusza Leżonia, dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Zwracając się do uczestników uroczystości, wojewoda nawiązała do znaczenia Bitwy Warszawskiej.
– To właśnie rozegrana 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska, stała się momentem przełomowym toczącej się wojny polsko-bolszewickiej, który zatrzymał bolszewicki marsz na Europę. Chroniąc, podobnie jak słynna odsiecz wiedeńska, nasz kontynent przed wrogą nawałą. Polacy po raz kolejny stawili czoła tym, którzy chcieli zburzyć europejski ład – mówiła.
Ewa Leniart przypomniała o potrzebie wyrażania wdzięczności za pracę, jaką żołnierze wykonują na co dzień, budując bezpieczeństwo Polski i Polaków.
Dziś to dzieło kontynuują kolejne pokolenia gotowych do służby i obrony naszych granic żołnierze. Pamiętajmy, że Święto Wojska Polskiego, to nie tylko dzień pamięci o bohaterach walk o niepodległość, o kombatantach i weteranach walczących na różnych frontach w kraju i za granicą, to także doskonała okazja do podziękowania tysiącom żołnierzy, którzy dziś służą Polsce. Ich trud, odwaga i poświęcenie każdego dnia, pokazują jak wiele Rzeczypospolita im zawdzięcza – dodała Ewa Leniart
Na koniec wojewoda zwróciła się do żołnierzy oraz ich rodzin, składając im życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.
Kolejno głos zabrali: wicemarszałek województwa Piotr Pilch, który odczytał list marszałka Władysława Ortyla oraz wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik.
Po wystąpieniach odczytano apel poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Mieszkańcy Rzeszowa mogli przyjrzeć się jeszcze wojskowej defiladzie, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych oraz w ramach pikniku wojskowego zapoznać się z wyposażeniem polskiej armii.