Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Data publikacji: 5 grudnia 2023W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru. Uroczystość z udziałem przedstawicieli młodego pokolenia była ważną lekcją historii, przypominającą o ogromie cierpień naszych rodaków.

Uczestnicy spotkania międzypokoleniowego ze Związkiem Sybiraków

– Tragiczne były losy tysięcy, a nawet milionów naszych Rodaków, którzy w wyniku zawirowań historycznych musieli opuścić swój kraj i poza jego granicami budować swoje życie na nowo. Szczególnie okrutne były deportacje polskiej ludności, do których dochodziło w czasie rządów Józefa Stalina. Dyktatora, który prowadził bardzo wyraźną politykę antypolską, starając się wszelkimi sposobami zmniejszyć odsetek Polaków na rządzonych przez siebie terenach. Stosując terror i represje, sprawił, że polska ludność bała się przyznać do swojej narodowości. Jednak Polacy, trwając w wierze swych przodków, nie dali się złamać, pielęgnując polskość we własnych rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Części z nich się to udało, niektórzy wrócili dopiero po latach. Wielu jednak na zawsze pozostało na „nieludzkiej ziemi” cały czas mając w sercu ukochaną Ojczyznę – powiedziała I wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Wicewojewoda podkreśliła, że udział młodzieży w międzypokoleniowej debacie jest szczególnym wyrazem pamięci i oddaniem hołdu tym, którzy stracili życie z dala od Ojczyzny, ich rodzinom i krewnym oraz tym, którzy włożyli wiele wysiłku w to, aby smutne losy tysięcy naszych Rodaków ujrzały światło dzienne.

Spotkanie, upamiętniające losy zesłańców deportowanych w latach 1940 – 1956 na Sybir i do Kazachstanu, było również okazją do wręczenia odznaczeń.  Medalami „Pro Patria” zostały udekorowane osoby, które wyróżniły się zasługami się na rzecz Związku Sybiraków, szczególną aktywnością w działalności społecznej i charytatywnej oraz kultywowaniem pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych.