Wojewoda zwracając się do uczestników konferencji przekonywała o potrzebie przygotowania i korzystania z dokumentów jakim są mapy potrzeb zdrowotnych.
– Troską nas wszystkich jest, żeby system opieki zdrowotnej w Polsce i na Podkarpaciu rozwijał się w taki sposób, aby bezpieczeństwo mieszkańców było na jak najwyższym poziomie. Mapy potrzeb zdrowotnych są narzędziem, które pozwala zdefiniować pierwsze potrzeby i ustalić hierarchię ich realizacji – mówiła Ewa Leniart.
Korzystając z okazji, wojewoda zwróciła się do medyków biorących udział w konferencji.
– Chcę podziękować dyrektorom naszych szpitali, lekarzom, pielęgniarkom, położnym i wszystkim, którzy wykonują zawody medyczne, że stanęli na wysokości zadania podczas pandemii COVID-19 – dodała wojewoda.
W trakcie konferencji omówiono najnowszą edycję map potrzeb zdrowotnych. Przedstawione zostały także narzędzia niezbędne do analiz, tj.: Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, które w sposób praktyczny umożliwiają wykorzystane analiz zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych.
Mapy potrzeb zdrowotnych to dokumenty zawierające dane, analizy i prognozy przedstawione w formie tekstów, tabel i wykresów. Określają one potrzeby zdrowotne poszczególnych województw oraz całego kraju – wskazują na przykład, jaka będzie przewidywana liczba zachorowań na określoną chorobę w danym regionie w nadchodzących latach i w jakim zakresie placówki ochrony zdrowia będą w stanie zrealizować związane z tym świadczenia.
W mapach zebrano informacje statystyczne dotyczące sytuacji demograficznej i epidemiologicznej, a także zasobów kadrowych i sprzętowych placówek ochrony zdrowa na danym obszarze oraz realizowanych przez nie świadczeń. Na podstawie tych danych tworzone są prognozy, a następnie wypracowywane wnioski i rekomendacje, które ułatwiają proces planowania w obszarze zdrowia, tak by podejmowane inwestycje odpowiadały rzeczywistym potrzebom w danym regionie.
Mapy potrzeb zdrowotnych stanowią bazę informacji przydatnych w pracy instytucji i osób zajmujących się podejmowaniem decyzji zarządczych i inwestycyjnych w ochronie zdrowia. Są to zarówno przedstawiciele administracji publicznej: Ministerstwa Zdrowia, centrali i oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz urzędów wojewódzkich i marszałkowskich, jak również świadczeniodawcy, czyli właściciele i kadra zarządzająca placówek ochrony zdrowia – publicznych i komercyjnych.
Więcej na temat map:
http://mpz.mz.gov.pl/