Podczas uroczystości w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w poznaliśmy laureatów z czterech województw: lubelskiego, małopolskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Statuetki zostały przyznane w ośmiu kategoriach: zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, przyjazna przestrzeń-dostępność, zdrowa firma, dziennikarz bez barier i biznes odpowiedzialny społecznie.
– Bardzo się cieszę, że to ważne wydarzenie – regionalny etap konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie – może się odbywać właśnie tutaj – w budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Dzisiejsza uroczystość jest szczególną okazją, aby podziękować wszystkim tym, którzy każdego dnia angażują się w rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami, tworząc nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy, dostrzegają w tym sens i konieczność aktywizacji zawodowej i społecznej tej właśnie grupy, dając szansę na samodzielność, niezależność finansową, rozwój osobisty i zawodowy oraz realizację pasji i zainteresowań. Osoby z niepełnosprawnościami wnoszą bardzo dużo do każdego zakładu pracy. Przede wszystkim determinację, radość z wykonywania obowiązków, umiejętność pracy w zespole. Trzeba zatem doceniać zarówno tych, którzy – przełamując swoje słabości – podejmują stałe zatrudnienie, jaki i tych, którzy są zdeterminowani do tego, by odpowiednie warunki dla osób z niepełnosprawnościami tworzyć – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Kapituła konkursu przyznała również honorowy tytuł Lodołamacza Specjalnego oraz tytuł Super Lodołamacza.
Ogólnopolski finał odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie 12 października. Konkurs organizują Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.
Kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych Lodołamacze propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w codziennym życiu.
Istotą konkursu Lodołamacze jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk. Pragniemy, by idea Konkursu zainteresowała również tych pracodawców, którzy z problematyką zatrudniania osób niepełnoprawnych jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że osoby z niepełnosprawnością są wspaniałymi pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy.
– Konkurs przez te wszystkie lata pozwolił nam na docenienie dziesiątek firm, osób i instytucji. Stał się marką, a statuetka Lodołamacza jest symbolem otwartości, i zaangażowania. O tym, jak ważny jest to konkurs i jak dużo znaczy w nim udział i nagroda świadczą dziesiątki, setki zgłoszeń w każdej edycji – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.