Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Liczymy się dla Polski! – 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny

Data publikacji: 30 marca 20211 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która pełni funkcję wojewódzkiego komisarza spisowego, wzięła dziś udział w konferencji inaugurującej wydarzenie.

Przed nami najważniejsze badanie statystyki publicznej, które pozwoli zgromadzić szczegółowe dane o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. NSP 2021 jest obowiązkowy. Będzie realizowany w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca br.

O szczegółach przedsięwzięcia mówili dziś podczas konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego Marek Cierpiał-Wolan. Jak podkreślili, spisy statystyczne stanowią źródło informacji o tym jacy jesteśmy, jak żyjemy i co zmieniło się w naszym życiu w ciągu minionej dekady. Są dorobkiem kulturowym i bezcennym dziedzictwem narodowym. Ich największą wartością jest ciągłość i porównywalność danych.

Poprzedni spis odbył się 10 lat temu, potrzebna jest więc aktualizacja zgromadzonej wtedy wiedzy. Dzięki zebranym informacjom będziemy ustalać kierunki rozwoju gospodarczego i społecznego tak, aby w zakresie polityki społecznej kreować programy, które będą odpowiadać w największym zakresie potrzebom społecznym – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. – Uzyskamy widzę o tym, jak zmienia się społeczeństwo, czy nastąpił proces depopulacji, czy zmieniła się struktura wiekowa. Dowiemy się także, jaki jest stan materialny naszych gospodarstw domowych oraz poznamy strukturę zawodową mieszańców naszego regionu i kraju –  dodała.

Podstawową metodą NSP 2021 będzie spis internetowy, czyli samospis, przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS www.spis.gov.pl . Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane za pomocą jednej z dwóch innych metod uzupełniających: wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.

Na wypełnienie formularza przygotować musimy 15-20 minut. Dlatego zachęcamy Państwa do samopisu internetowego, aby nie czekać na telefon i wizytę rachmistrza spisowego, co zarówno Państwu, jak i rachmistrzom, zapewni bezpieczeństwo w trudnym czasie pandemii – podkreślił dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan.

Spis powszechny to kolejne, niezwykle istotne przedsięwzięcie statystyki publicznej – w drugiej połowie ubiegłego roku został zrealizowany Powszechny Spis Rolny (PRS). Podziękowania dla gmin za aktywny udział w realizacji PSR przekazała dziś wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Do wyróżniających się samorządów trafiły statuetki Lidera PSR. Wśród nich znalazły się gminy tj. Czudec, Markowa, Rzeszów.

***

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. (NSP 2021) będzie  przeprowadzany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie od 1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Procedowany jest projekt drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021, po  wejściu której spis powszechny przeprowadzany będzie w terminie do dnia 30 września 2021 r.

Dane NSP 2021 są zbierane metodami:

  • samospisu internetowego przeprowadzanego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS spis.gov.pl forma obowiązkowa
  • wywiadu telefonicznego „Spis na żądanie” przeprowadzanego przez rachmistrza telefonicznego z respondentem, który zadzwoni na infolinię spisową i wybierze kanał „Spisz się przez telefon”
  • wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego pochodzącego z naboru realizowanego przez gminnych komisarzy spisowych z wykorzystaniem urządzenia mobilnego
  • wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego będącego pracownikiem służb statystyki publicznej.

Celem NSP 2021 jest:

  • zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
  • analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011-2021;
  • dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
  • wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji dla potrzeb innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
  • aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – szczegółowe informacje.