Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Łatwiejsze przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej dla ciężarówek z pomocą humanitarną

Data publikacji: 6 marca 2022Uproszczono procedurę przekraczania granicy dla transportu ciężarowego z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Ułatwienia dotyczą dwóch przejść granicznych: Korczowa i Dorohusk.

Uproszczona odprawa celna możliwa jest na podstawie wypełnionego i przesłanego formularza. Dzięki rozwiązaniu, Ukraina szybciej otrzyma pomoc humanitarną, która płynie do niej z Polski i całego wolnego świata. Dziękujemy, że pomagasz Ukrainie!

– Z każdym dniem coraz więcej organizacji pozarządowych, samorządów, ludzi dobrej woli włącza się do pomocy Ukrainie – mówił szef KPRM minister Michał Dworczyk. Dlatego na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec uproszczone zostały zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi.

Ułatwienia dla ciężarówek z pomocą humanitarną dotyczą:

  • tylko transportu ciężarowego (nie pojazdów osobowych),
  • tylko transportu wjeżdżającego na teren Ukrainy (przekraczającego granicę
    z miejscem docelowym na terenie Ukrainy),
  • dwóch przejść granicznych: Korczowa i Dorohusk (powrót na teren Polski dowolnym przejściem granicznym zgodnie z aktualnymi przepisami).

UWAGA: Kierowcy muszą posiadać ze sobą ważny paszport!

Z uproszczonej odprawy celnej możesz skorzystać tylko na podstawie wypełnionego i przesłanego formularza, który dostępny jest na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl. Do wysłania formularza musisz posiadać profil zaufany.

Formularz dotyczący odprawy celnej

Minister Michał Dworczyk poinformował o uruchomieniu rządowej platformy koordynacji pomocy humanitarnej w ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl – Udało się stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur – podkreślił.

Wypełnienie i przesłanie formularza za pośrednictwem profilu zaufanego ma charakter jednorazowy. Jeśli zajdzie konieczność zmiany danych, musisz ponowne wypełnić i przesłać formularz.

Po przesłaniu formularza, na wskazany przez Ciebie adres email otrzymasz dwa dokumenty:

  • „Potwierdzenie” w pliku pdf – dokument potwierdzający zgłoszenie chęci przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej z pomocą humanitarną wraz z unikatowym numerem formularza oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi transportu.
  • „Oznaczenie” w pliku pdf ze specjalnym oznakowaniem pojazdu (zawierającym unikatowy numer), który musisz wydrukować (w formacie A4) i umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu w jej prawym górnym rogu.

Pomoc humanitarna wysyłana do Ukrainy

Rząd organizuje pomoc zarówno zbierając różnego rodzaju środki z całego kraju, ale również kupując najbardziej potrzebne towary i wysyła je na Ukrainę. Polska jest organizatorami ogólnoeuropejski akcji. Do nas trafiają kolejne transporty, które po uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, dystrybuujemy do różnych miast lub do osób, które najbardziej tego potrzebują. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przyjmuje pomoc zza granicy. Nasi sojusznicy dostarczają do Polski towary, dobra materialne dla Ukrainy.

– Dziennie ponad 100 tirów przejeżdża na Ukrainę wysyłanych właśnie przez RARS – podsumował szef KPRM dziękując wszystkim organizacjom pozarządowym, samorządom oraz wszystkim Polkom i Polakom, którzy w ostatnich dniach dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy przez udzielanie pomocy.

Materiały

www.pomagamukrainie.gov.pl

Źródło.