Premierowi towarzyszył minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. W spotkaniu udział wzięli także: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu i dyrekcji szkoły.
– Każde dziecko, każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament. Bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału – mówił w Nowej Sarzynie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przypomniał, że wśród założeń programu jest doposażenie szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D, roboty edukacyjne czy gogle wirtualnej rzeczywistości.
– Laboratorium Przyszłości to projekt, gdzie każdy uczeń, każdy młody człowiek, każde dziecko ma mieć dostęp do pewnego zestawu technologii, technik, które są technologiami nowoczesnymi i interesującymi – dodał premier.
Minister Edukacji i Nauki zapowiedział rozszerzenie programu. O rządowe wsparcie będą mogły strać się teraz szkoły niesamorządowe, niebawem także placówki ponadpodstawowe.
Rozpoczynamy konsultacje dotyczące wyposażenia szkół ponadpodstawowych w nowoczesne pracownie techniczne. To kolejne kilkaset milionów złotych na unowocześnienie edukacji w Polsce. To jest sposób na zainteresowanie dzieci i młodzieży nowoczesnymi technologiami, oderwanie ich od rzeczywistości wirtualnej oraz sposób na szlifowanie talentów i diamentów, które są w naszych szkołach – mówił minister Przemysław Czarnek.
Realizowany od jesieni 2021 roku program “Laboratoria Przyszłości” to największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację – około miliarda złotych trafiło już do blisko 12 tysięcy szkół podstawowych w całym kraju. Samorządy otrzymywały na każdą szkołę od 30 000 zł do nawet kilkuset tysięcy (w zależności od liczby uczniów).
Przeznaczamy 1 miliard zł na budowanie kompetencji przyszłości: kreatywności, pracy zespołowej, umiejętności praktycznych i technicznych wśród dzieci i młodzieży. Pomagamy uczniom odkrywać ich talenty i zapewniamy nowoczesne środowisko do nauki na miarę edukacji najnowszej generacji.
W Programie “Laboratoria Przyszłości” bierze udział niemal każda (ponad 99%) samorządowa szkoła podstawowa w Polsce z praktycznie każdej gminy, dlatego zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie działań informacyjnych o tym jak Państwa region skorzystał z tego programu.