Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Krajowy Zasób Nieruchomości – konferencja w Rzeszowie

Data publikacji: 6 grudnia 2017W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja dotycząca Krajowego Zasobu Nieruchomości i innych inicjatyw legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Konferencja

Posiedzenie, w którym wzięli udział przedstawiciele podkarpackich samorządów i środowiska związanego z gospodarowaniem nieruchomościami, zostało zorganizowane przez resort infrastruktury i budownictwa oraz wojewodę podkarpackiego.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski przedstawił podczas konferencji informacje na temat Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Wiceminister odniósł się szczegółowo do programu Mieszkanie Plus. Jak podkreślił, w październiku tego roku ruszyły konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji programu, połączone z prezentacją zasad działania Krajowego Zasobu Nieruchomości i możliwości, jakie daje gminom i lokalnym społecznościom. KZN będzie poszukiwał działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe i chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji. Chodzi o to, żeby powstające budynki dobrze komponowały się z otoczeniem, ich funkcjonowanie nie powodowało obciążenia finansowego gmin i aby były akceptowane przez lokalne społeczności. Tam, gdzie jeszcze samorządy nie zgłosiły zainteresowania programem, samorządowcy będą mogli uzyskać opinie swoich mieszkańców dotyczące potrzeby skorzystania z takiej oferty – włączenia jej do wieloletnich lokalnych programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym.

***

Mieszkanie Plus stanowi propozycję rządu mająca na celu rozwiązanie problemu deficytu mieszkaniowego w Polsce. Głównym celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Z programu Mieszkanie Plus, może skorzystać każda osoba fizyczna. Podstawowym warunkiem, który będzie trzeba spełnić, to zobowiązanie się do terminowego uiszczania opłat za mieszkanie i czynsz. Zostanie on ustalony w umowie najmu instytucjonalnego z danym operatorem mieszkaniowym. W sytuacji, gdy liczba zainteresowanych najmem mieszkania w danej lokalizacji będzie wyższa niż liczba budowanych mieszkań, zostaną zastosowane kryteria pierwszeństwa (określone w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości). Kryteria pierwszeństwa, wybierane indywidualne dla danej inwestycji, będą znane już na etapie ogłaszania przetargu na zawarcie umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości, z przeznaczeniem na utworzenie na tej nieruchomości mieszkań na wynajem. Bez względu jednak na lokalne warunki, z programu skorzystać będą mogły osoby, które straciły dom w wyniku działania żywiołów lub wydarzeń losowych lub zostały wywłaszczone. Stosowanie kryteriów pierwszeństwa nie wykluczy z możliwości ubiegania się o najem mieszkań osób nimi nieobjętych, może jedynie wydłużyć się czas oczekiwania na mieszkanie, w przypadku gdy zainteresowanych będzie więcej niż oferowanych mieszkań.

Zadania związane z powstaniem mieszkań na wynajem z opcją docelowego przeniesienia własności w ramach pakietu Mieszkanie Plus będzie realizował m.in. Krajowy Zasób Nieruchomości. Stanowi on państwową osobę prawną. Jego zadania odnoszą się w szczególności do: gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa przejętymi w trybie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz podejmowania działań w celu realizacji, na przejętych nieruchomościach, inwestycji mieszkaniowych. Krajowy Zasób Nieruchomości będzie również oferował działki pod budowę domów jednorodzinnych. W celu realizacji zadań Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł tworzyć spółki celowe z jednostkami samorządu terytorialnego.