Konsultacje projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Data publikacji: 14 listopada 2016Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski zaprezentował w Rzeszowie projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Konsultacje projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Na Politechnice Rzeszowskiej 14 listopada br. odbyła się zorganizowana przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Wojewodę Podkarpackiego konferencja konsultacyjna, podczas której przedstawiono założenia kodeksu.  Zaproponowane w projekcie rozwiązania mają uporządkować przestrzeń inwestycyjną oraz umożliwić sprawne przeprowadzenie procedury inwestycyjnej – powiedział podsekretarz stanu Tomasz Żuchowski podczas briefingu prasowego.  Wojewoda Ewa Leniart dodała natomiast, że nowa regulacja prawna nie tylko usprawni przebieg procesu inwestycyjnego, ale będzie też znacznym ułatwieniem pracy organów administracji państwowej.

30 września 2016 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk skierował do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych projekt ustawy – Kodeks urbanistyczno-budowlany.

Rozwiązania w nim zaproponowane będą wprowadzane stopniowo, w kilkuletnim okresie przejściowym, co umożliwi realizację inwestycji na podstawie wydanych decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę. Decyzje te nie stracą automatycznie mocy po wejściu kodeksu w życie lecz będą obowiązywały kilka lat. Okres ten zostanie określony w przepisach ustawy wprowadzającej kodeks, która zostanie zaprezentowana odrębnie i również poddana szerokim konsultacjom publicznym. Dodatkowo w przepisach ustawy wprowadzającej, wprowadzona zostanie specjalna, korzystna i prosta procedura ułatwiająca legalizację samowoli budowlanych powstałych przed wejściem w życie kodeksu.

Projekt w sposób kompleksowy reguluje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację oraz do finalnej budowy inwestycji. Dodatkowo, stwarza również odpowiednie narzędzia koordynujące realizację inwestycji celu publicznego z planowaniem przestrzennym.

Kodeks stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym zapowiedziała stworzenie kompleksowej regulacji obejmującej procesy planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz budownictwa, stanowiącej jedną z podstaw realizacji „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, w tym przyjętego 27 września 2016 r. przez Radę Ministrów „Narodowego Programu Mieszkaniowego”.

Dodatkowo, regulacja stanowi realizację priorytetów zawartych w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, przyjętej przez Radę Ministrów 13 grudnia 2011 r., w tym przede wszystkim Celu nr 6: „Przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego”. W dokumencie zwrócono uwagę na szereg problemów występujących w procesie gospodarowania przestrzenią, między innymi postępującą chaotyczną suburbanizację i jej negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i dla ogółu społeczeństwa, a także kwestię jakości planowania przestrzennego.

Głównymi celami kodeksu są:

  • Skrócenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym likwidacja zbędnych procedur dla najprostszych budowli.
  • Przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz wzmocnienie partycypacji społecznej w podejmowaniu rozstrzygnięć przestrzennych na wszystkich poziomach planowania, aby przypadki działań niezgodnych z interesem społeczności lokalnej należały do rzadkości.
  • Efektywny i transparentny proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych.

Ze względu na zakres przyjętych w kodeksie zmian, Minister Infrastruktury i Budownictwa zdecydował o wydłużeniu konsultacji publicznych, co gwarantuje możliwość pełnej partycypacji społecznej w procesie legislacyjnym. Działania resortu ukierunkowane będą na przeprowadzenie rzetelnych i realnych konsultacji. Ponieważ projekt regulacji został już zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią, jak również z treścią uzasadnienia i oceny skutków regulacji i aktywnego udziału w procesie konsultacji publicznych.

Projekt na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego

 

 


Pliki do pobrania:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×