Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Kongres z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

Data publikacji: 5 grudnia 2022W Rzeszowie odbył się Kongres z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Główne tematy poruszane w ramach wydarzenia to program Dostępność Plus, wyzwania otwartego rynku pracy oraz rola aktywizacji zawodowej i społecznej osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Kongres z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

W tym roku mija 10 lat od ratyfikacji przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Realizacja zapisów zawartych w tym dokumencie stanowi nasze zobowiązanie do zapewnienia warunków służących integracji i aktywności osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego. W sposób szczególny i intensywny zabiegamy o to m. in. od ponad 4 lat, z powodzeniem wdrażając Program Dostępność Plus – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na inauguracji Kongresu.

Wiceszefowa MFiPR wzięła również udział w panelu dyskusyjnym pn. „Holistyczne spojrzenie na sferę aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami”. 

 Już od ponad 15 lat wspieramy realizację różnego typu projektów i inicjatyw, których celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Dzięki przedsięwzięciom finansowanym m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przez ten czas już blisko 600 tys. osób z niepełnosprawnościami skorzystało m. in. z pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia, włączeniu społecznym czy też różnego rodzaju działań edukacyjnych. Tylko w obszarze rynku pracy po wsparcie sięgnęło blisko 90 tys. osób z niepełnosprawnościami. Ogółem blisko 1 mln osób z niepełnosprawnościami zostało objętych inicjatywami współfinansowanymi z EFS – podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Tylko na nowe rozwiązania systemowe na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 zaplanowano blisko 2 mld zł .

W gronie prelegentów znaleźli się także m. in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Stanisław Kruczek – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego

W czasie spotkania zostały poruszone takie zagadnienia jak: Program Dostępność Plus, wyzwania otwartego rynku pracy, rola aktywizacji zawodowej i społecznej osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Porozmawiamy także o niezależności, prawie do wsparcia i edukacji oraz wielu innych istotnych kwestiach.

Wydarzeniem towarzyszącym był  Mikołajkowy Jarmark Pracy, podczas którego przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej i innych organizacji pre4zentowali rękodzieło artystyczne wykonane przez osoby z niepełnosprawnością.  

Kongres, który odbył się 3 grudnia br., został zorganizowany przez Fundację Optea wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim i portalem pracy iPRACUJZDALNIE.pl