W debacie dotyczącej kształtowania się niepodległego państwa polskiego i dziedzictwa początków niepodległości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele środowisk akademickich, uniwersytetów trzeciego wieku, duchowieństwa i służby więziennej.
Konferencja stanowi pewnego rodzaju wstęp do tegorocznych obchodów Święta Niepodległości i wpisuje się również w inaugurację wielkiego jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy rozpocząć to świętowanie w sposób merytoryczny, chcemy mówić o historii, która w jakiś sposób kształtowała dzisiejszą Rzeczpospolitą – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślając, że debata szeroko traktuje o aspektach związanych z dziedzictwem II Rzeczpospolitej.
Podczas konferencji kwestie związane z systemem rządów w Polsce w latach 1918 -1922 zaprezentowała prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Zagadnienia związane z uprawnieniami naczelnika państwa przedstawiła dr Ewa Laniart; na relacjach Państwo-Kościół u początków II Rzeczypospolitej skupił się ks. dr Marek Story, natomiast „Prokuratura, sądownictwo i system penitencjarny w początkach II RP” to temat wystąpienia prof. nadzw. dr hab. Czesława Kłaka z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, członka Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości. Prelekcję pt. „Komuniści wobec Niepodległości Polski 1918-1939” wygłosił dr Mariusz Krzysztofiński z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Dr Marcin Dudzik przedstawił zagadnienia związane z prawem wyborczym i odpowiedzialnością karną za przestępstwa wyborcze u początków II RP, o początkach prawa pracy w tamtym okresie mówiła natomiast dr Beata Bury. Gościem dzisiejszego wydarzenia był prof. Włodzimierz Suleja, który wygłosił wystąpienie pt. „Budowanie Niepodległej – zaborowe dziedzictwo, wyzwania, ludzie”.