Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji VII Tygodnia Wychowania, który obchodzony jest we wrześniu każdego roku. Jak podkreślił współorganizator konferencji, pełnomocnik wojewody ds. rodzin Rafał Czupryk, Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. – To wyraz troski o dobro dzieci i młodzieży oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę integralnej formacji ucznia-wychowanka.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odniosła się do kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wśród których znajduje się pedagogiczne wskazanie: Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. „Wychowując, nie można przecież pomijać aspektów aksjologicznych, drogowskazów, określonych standardów ludzkich myśli i zachowań, które definiują tożsamość człowieka i umożliwiają jego integralny rozwój. Odkrywając sens wychowania odnajdujemy drogę, która kształtuje i rozwija młodego człowieka w pełni. W tym aspekcie trud i potrzeba wychowania w odniesieniu do wartości to obowiązek, którego nie można pominąć i o którym nie można zapomnieć” – powiedziała wojewoda, która podkreśliła również, jak dużą rolę w procesie wychowawczym mają wzorce osobowe. Wojewoda przywołała przykład bł. Natalii Tułasiewicz (1906-1945) – nauczycielki realizującej misję wychowawczą w duchu najwyższych wartości.
Celem konferencji było praktyczne wsparcie działań profilaktyczno-wychowawczych służących młodzieży, rodzinom i szkołom z terenu województwa podkarpackiego. Poruszono m. in. kwestie dotyczące roli pedagoga szkolnego, psychoterapeuty oraz zagadnienia związane z wychowaniem integralnym. W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przykładami dobrych praktyk, które zostały zaprezentowane przez Fundację „Podaj dobro” i Fundację Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”.
W wydarzeniu wzięli udział rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania. Konferencja została zorganizowana przez Pełnomocnika Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Rzeszowskiej, Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność, Katolickie Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA Oddział Okręgowy w Rzeszowie, Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie, Międzynarodowe Centrum Dialogu „Dekalog” – Stowarzyszenie w Rzeszowie.