W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję zobaczyć film nawiązujący do historii Brygady oraz wysłuchać wykładu zastępcy dowódcy 21 BSP płk. Roberta Bereja. Jednym z punktów była także panel dyskusyjny z udziałem byłych dowódców formacji. Całość uświetnił występ solistów z Klubu 21 BSP z Orkiestrą Wojskową oraz pokaz statyczny sprzętu i wyposażenia wojskowego.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że 21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest dla tego województwa, dla całej Rzeczpospolitej brygadą wyjątkową, a dla mieszkańców regionu wielkim powodem do dumy.
– Służba dla Rzeczpospolitej jest dla każdego żołnierza przede wszystkim wyzwaniem, zobowiązaniem, powodem do dumy, a niejednokrotnie wyrazem wielkiej ofiarności i determinacji, a służba w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich jest też wielkim wyróżnieniem. Bardzo ze te służbę jesteśmy wdzięczni. Wasza obecność w historii państwa polskiego i w obronności naszego kraju ma ogromne znaczenie – powiedziała Ewa Leniart, dziękując za współpracę w obliczu wielu sytuacji kryzysowych – tych związanych z sytuacją epidemiczną czy wojną za naszą wschodnią granicą i kryzysem uchodźczym.
21 Brygada Strzelców Podhalańskich została powołana 26 maja 1993 roku na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i sformowana na bazie byłej 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej. Dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich, Minister Obrony Narodowej decyzją z 12 maja 1994 roku nakazał sformowanej 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich. Brygada otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
21 BSP składa się z 9 jednostek. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego, jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.