Wydarzenie zostało zorganizowane przez generalnego konserwatora zabytków oraz wojewodę podkarpackiego, przy merytorycznym wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Politechniki Krakowskiej, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie. W posiedzeniu, które odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej uczestniczyli również przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.
– Bardzo się cieszę, że w pięknym i pełnym zabytków Przemyślu odbywa się konferencja organizowana w ramach kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, zainaugurowanej w grudniu 2016 r. przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Inicjatywa ta kształtuje odpowiedzialną i aktywną postawę dbałości o wspólną przestrzeń miejską – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, otwierając dzisiejsze spotkanie.
***
Kampania „Krajobraz mojego miasta” to akcja społeczna prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest zachęcanie do wprowadzania zmian w estetyce polskich miast przede wszystkim samorządowców, ale i społeczeństwa oraz profesjonalistów związanych z projektowaniem przestrzeni publicznej.
Głównym narzędziem kampanii jest film „Krajobraz mojego miasta”, który diagnozuje najczęstsze problemy polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić. Zwraca uwagę na reklamowy chaos, konieczność dbania o miejską zieleń, w tym zabytkową, ochronę dziedzictwa oraz miejsc pamięci czy też na estetykę małej architektury, ulic i ogrodzeń. Drugim ważnym nośnikiem idei kampanii jest film „Piękne, polskie, drewniane”. W materiale filmowym zespół ekspertów, właściciele drewnianych obiektów i pasjonaci tego typu architektury pokazują, jak pielęgnując obiekty drewniane można ocalić je od zapomnienia. jest apelem do władz samorządowych, by nieustannie i intensywnie działały w kwestii ochrony architektury drewnianej.
Oba filmy, a także wiele innych praktycznych materiałów i informacji nt. kampanii oraz działań, jakie warto podejmować na rzecz krajobrazu znaleźć można na www.krajobrazmojegomiasta.pl.