W bieżącym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to również rok, w którym polska polityka społeczna obchodzi jubileusz stulecia swojego istnienia. Z tej okazji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało cykl 16 wydarzeń, mających na celu ukazanie roli i rangi polityki społecznej, jako dziedziny aktywności państwa i jego instytucji. W każdym województwie zaplanowano konferencję pn.: „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. W Rzeszowie takie wydarzenie odbyło się 25 września br. z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Bojanowskiej.
Konferencję rozpoczęła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, natomiast wystąpienie otwierające wygłosiła prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na Sejm RP. W sesji pierwszej poruszone zostały tematy związane z uwarunkowaniami polityki społecznej w Polsce na przestrzeni lat przeszłych, obecnych oraz w perspektywie przyszłości. Prelekcje wygłosili: przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej prof. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz dr Beata Samoraj-Charitonow z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Druga część konferencji poświęcona była polityce ludnościowej. W panelu dyskusyjnym wzięli udział prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, dr Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, dr Hubert Kotarski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Bernadeta Frysztak, wicestarosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Moderatorem dyskusji była dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie Małgorzata Dankowska. W przerwie konferencji odbył się briefing prasowy dla przedstawicieli mediów lokalnych.
Uczestnicy dzisiejszego spotkania mieli okazję przypomnieć sobie, z jakimi wyzwaniami mierzyła się Polska po odzyskaniu niepodległości. Wśród nich były kwestie ograniczania ubóstwa, walki z niedożywieniem, żebractwem i masowym bezrobociem, a także konflikty etniczne i klasowe. Podkreślono, że dwudziestolecie międzywojenne to okres, w którym kształtowała się polska polityka społeczna i jej dziedziny takie jak: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, opieka i pomoc społeczna, wsparcie dla rodzin i polityka ochrony zdrowia, pomoc dla osób z niepełnosprawnością, polityka edukacyjna, młodzieżowa, rozwój spółdzielczości oraz polityka migracyjna. Wiceminister Elżbieta Bojanowska zaznaczyła, że obecna polityka społeczna rządu skupia się przede wszystkim na polskiej rodzinie. Mówiąc o teraźniejszości, odniosła się do konkretnych programów pomocowych takich jak: „500+”, „Maluch+”, „Dobry Sart”, „Senior+” czy „Opieka 75+”.
Gośćmi konferencji byli parlamentarzyści Józefa Hrynkiewicz, Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak, Mieczysław Miazga, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Caritas i środowisk naukowych. Wydarzeniu towarzyszyła mobilna wystawa „Polityka Społeczna w XX-leciu międzywojennym”.