Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania dla pracowników, realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Dzięki niemu pracujący mogą w nieskomplikowany sposób zyskać dodatkowe oszczędności. Przystąpienie pracownika do PPK jest dobrowolne, w każdej chwili może on także zrezygnować z oszczędzania.
Obowiązek utworzenia PPK dla pracowników oraz innych osób zatrudnionych wymienionych w ustawie o PPK spoczywa na pracodawcy. W porozumieniu z nim pracodawca wybiera instytucję finansową, która będzie prowadziła dla tych osób indywidualne rachunki PPK, zasilane wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa. PPK funkcjonują obecnie w największych firmach, a do 10 listopada 2020 roku program ten powinien zostać wdrożony we wszystkich przedsiębiorstwach, zatrudniających co najmniej 20 osób. Również jednostki sektora finansów publicznych są zobowiązane do wdrożenia PPK w terminie do 10 kwietnia 2012 roku.
Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach cyklu konferencji, realizowanych przez PFR oraz PFR Portal PPK we współpracy z Wojewodą. Konferencja obejmowała prezentację najważniejszych założeń ustawy o PPK, omówienie zasad wdrożenia programu, a także przedstawienie dotychczasowych doświadczeń pracodawców.