Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja poświęcona wyzwaniom statystyki transgranicznej

Data publikacji: 19 kwietnia 2018W Rzeszowie trwa międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Uniwersytet Rzeszowski i Urząd Statystyczny w Rzeszowie. W pierwszym panelu dyskusyjnym udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Konf.Statystyczna.Rzeszow12

Pierwszy panel naukowej konferencji międzynarodowej „Statystyka transgraniczna a spójność przestrzenna – wyzwania i perspektywy” poświęcony został współczesnym zadaniom statystyki transgranicznej i euroregionalnej jako narzędzia wspierania systemu monitorowania polityki spójności. W debacie udział wzięli wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Grażyna Marciniak, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, poseł na Sejm RP prof. Józefa Hrynkiewicz oraz goście zagraniczni. Wśród słuchaczy pierwszego panelu znaleźli się także m.in. poseł na Sejm RP Wojciech Buczak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek.

 

W swoim wstąpieniu, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wskazała m.in. iż „Województwo Podkarpackie – pozostaje regionem wyjątkowym zarówno w aspekcie krajowym, jak i europejskim – będąc zarówno województwem granicznym krajowym,  jak i Strefy Schengen. Wiążą się z tym liczne problemy – m.in. demograficzne (…) infrastrukturalne, społeczne, kulturalne czy historyczne. Chociażby w kontekście tegotygodniowej konferencji o bezpieczeństwie energetycznym można wymienić problem tworzenia interkolektorów – połączeń sieci elektrycznej i gazowej, połączeń telekomunikacyjnych, drogowych czy kolejowych, w związku z czym (…) potrzebne są specjale rozwiązana dedykowane właśnie dla Podkarpacia, w szczególności jego terenów przygranicznych, w ramach realizowanej przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej polityki zrównoważanego rozwoju – także w aspekcie odnoszącym się do polityki spójności” – powiedziała wicewojewoda. 

W obradach dwóch dni konferencji przewidziano udział 45 panelistów i dyskutantów z Polski, gości z Ukrainy, Słowacji, Rumunii, Holandii, Austrii, Francji, Szwajcarii a także Chin.