Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja „Od totalitaryzmu do wolności”

Data publikacji: 1 marca 2019W Przemyślu 1 marca br. odbyła się konferencja poświęcona pamięci dr. Zbigniewa Nawrockiego, w której udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu spotkali się między innymi przyjaciele, rodzina, studenci oraz pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Regionalnego Towarzystwa Naukowego w Przeworsku. Prelegenci przybliżyli zebranym naukowy i społeczny dorobek dr. Zbigniewa Nawrockiego oraz jego wkład w badania nad najnowszą historią Polski.

Referaty wygłosili dr Ryszard Oleszkowicz („Zbigniew Nawrocki – historyk i oficer”), dr Stanisław Stępień („Zbigniew Nawrocki jako badacz polskiego systemu totalitarnego po II wojnie światowej”), naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie Dariusz Byszuk zaprezentował dr. Zbigniewa Nawrockiego jako organizatora i pierwszego dyrektora oddziału rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Referaty wygłosili również też dr Grzegorz Szopa, który przedstawił temat „Żołnierze Wyklęci – sumienie narodu”, dr Irena Kozimala („W poszukiwaniu grobu Wyklętego porucznika Jana Totha ps. Mewy”) oraz dr Arkadiusz Machniak („Kombinacja operacyjna pionu III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na przykładzie rozpracowania organizacji Polskie Powstańcze Siły Zbrojne”).

Do uczestników konferencji list skierował Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który odczytała wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart. W liście wspomniał o współpracy z dr. Zbigniewem Nawrockim. Jak podkreślił, dr Nawrocki nie tylko wnikliwie badał najnowszą historię, lecz także ją tworzył: „Aktywnie, od lat studenckich, walczył z totalitarną władzą. Jak każde pokolenie urodzone w zniewolonej Polsce, doświadczył skutków reżimowego systemu ograniczającego wolność jednostki i całego narodu. Systemu, który opiera się na przemocy i zastraszaniu, niszczy chrześcijańskie i humanistyczne wartości. Nie poddał się jednak komunistycznej ideologii, otwarcie się jej sprzeciwiał”.