Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja naukowa „Wybrane aspekty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”

Data publikacji: 10 kwietnia 2019„Wybrane aspekty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się 10 kwietnia br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Konferencja naukowa

Konferencja została zorganizowana przez wojewodę podkarpackiego oraz Koło Naukowe Historii Prawa UR i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prof. Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, SSR dr Marcin Dudzik, komisarz wyborczy w Rzeszowie, płk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, płk Mariusz Stopa, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie oraz studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Rzeszowie, zrzeszeni w Podkarpackiej Szkole Wolności i Tolerancji, działającej przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Podczas spotkania poruszono m.in. problem niezależności sądów i niezawisłości sędziów, potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości, jak również funkcjonowania sądów w Polsce po roku 1989.

Inaugurując konferencję wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart zwróciła uwagę na znaczenie tematyki, będącej przedmiotem konferencji.

– Cieszę się, że w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zorganizowana została konferencja na temat ważny społecznie, jakim jest funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. To kolejne już spotkanie poświęcone m.in. tej problematyce, z udziałem znawców tych zagadnień oraz studentów i młodzieży – powiedziała wojewoda podkarpacki otwierając spotkanie. Dobrze, że młodzi ludzie interesują się problematyką sądownictwa, stawiają pytania i starają się znaleźć na nie odpowiedź, dobrze też, że biorą udział w debacie, która jest ważna dla nas wszystkich – zaznaczyła wojewoda podkarpacki, podkreślając że to studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego i zrzeszeni w stowarzyszeniu Młodzi dla Polski zorganizowali przy wsparciu wojewody podkarpackiego tę konferencję.

Wiceminister prof. Marcin Warchoł odniósł się do kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, wskazując na te przepisy, które jego zdaniem wymagały zmiany, aby zapewnić obywatelom rzeczywisty dostęp do sądu. Wiceminister przekonywał również, że brak reformy wymiaru sprawiedliwości przez ostatnie lata spowodował, że obecnie niezbędne jest działanie na różnych płaszczyznach, zarówno w kwestiach organizacyjnych, strukturalnych, kadrowych, jak i proceduralnych. – To żmudny proces, ale musi być przeprowadzony, aby polskie sądy były sprawniejsze – zaznaczył wiceminister Marcin Warchoł.

Prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, odniósł się do europejskich wymogów w zakresie wymiaru sprawiedliwości, analizując europejskie standardy sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sądy i oceniając z tej perspektywy polskie rozwiązania.

W toku debaty uczestnicy skupili się nie tylko na kwestiach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, ale skupili się też nazagadnieniach dotyczących kształcenia prawników w Polsce. Wiceminister Marcin Warchoł podkreślił, że  bez solidnego przygotowania studentów do aplikacji i bez ich rzetelnej pracy nie uda się w należyty sposób przygotować do wykonywania zawodów prawniczych, w tym zawodu sędziego. Prof. Czesław Kłak wskazał, że studia mają przygotować do dokonania odpowiedzialnego wyboru dalszej kariery prawniczej, ale – aby było to możliwe – student musi opanować wiedzę z różnych gałęzi i nie może być to wiedza cząstkowa, fragmentaryczna, bo – jak zaznaczył profesor – w prawie nawet brak jednego, drobnego elementu może przesądzić o przegraniu procesu, można mieć rację, ale nie mieć wystarczającej wiedzy, żeby ją w przekonujący sposób wykazać. Tę wiedzę zdobywa się na studiach żmudną i ciężką pracą, weryfikowaną podczas egzaminów – zakończył swą wypowiedź prof. Czesław Kłak.