Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja naukowa w ramach obchodów 60-lecia Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce

Data publikacji: 30 września 2021W ramach obchodów 60-lecia Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce zorganizowana została konferencja naukowa, w której udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Bóbrka

Międzynarodowa konferencja naukowa pn. „ Pierwsze zakłady wydobycia i przeróbki ropy naftowej – kandydaci na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” została zorganizowana przez zarząd fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. . W Wydarzeniu, kótre odbyło się  29 – 30 września br. udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, łącząc się zdalnie z uczestnikami.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce funkcjonuje od 1961 r., na terenie najstarszej, nieprzerwanie czynnej kopalni ropy naftowej na świecie. Placówka powstała, aby zachować i ochronić przed zniszczeniem autentyczne budynki, maszyny, urządzenia, narzędzia, dokumenty o polskim przemyśle naftowym; by prawda i pamięć o świetności polskiej myśli technicznej przetrwała na pożytek następnych pokoleń.

Muzeum ma formę skansenu, gdzie na powierzchni prawie 20 ha zgromadzono eksponaty, będące bogactwem XIX-wiecznej wiedzy inżynieryjnej, a także świadectwem stopniowej ewolucji i doskonalenia tejże wiedzy. Głównym celem placówki jest propagowanie wiedzy o miejscu narodzin przemysłu naftowego i to w oparciu o oryginalne eksponaty pochodzące z czasów pionierskich działań współzałożycieli kopalni: Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy-Zrenckiego. Największą wartością Muzeum są XIX- wieczne obiekty, przypominające o światowym pierwszeństwie bóbrzeckiej kopalni oraz o potędze galicyjskiego przemysłu naftowego.

Dbając o doskonałą kondycję infrastruktury dawnej kopalni, placówka rozwija się zgodnie z najnowocześniejszymi trendami w muzealnictwie. W ostatnim czasie otwarto nowe ekspozycje, oparte na multimedialnych, atrakcyjnych formach prezentacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, nadano nowe życie statycznym do tej pory eksponatom i oddano atmosferę pracy kopalni sprzed 160 lat. Specjalnie przygotowane widowiska i słuchowiska, wizualizacja postaci i wnętrz, dźwięk pracujących urządzeń oraz charakterystyczny zapach, pozwalają turystom odwiedzającym Muzeum w Bóbrce, przenieść się do epoki Ignacego Łukasiewicza.