W wydarzeniu udział wzięli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z wicewojewodami Jolantą Sawicką i Radosławem Wiatrem. Uczestniczyli w nim także biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Stanisław Jamrozek, wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, wójt gminy Markowa Mirosław Mac wraz z delegacją mieszkańców, przedstawiciele służb mundurów i administracji zespolonej , seniorzy oraz mieszkańcy Rzeszowa.
Inicjatywa, która się dzisiaj odbywa doskonale wpisuje się w Rok Rodziny Ulmów ustanowiony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego. A dlaczego my dzisiaj chcemy mówić o tej rodzinie? Dlaczego ta nasza konferencja jest inna niż wszystkie dotychczasowe? Dzięki Beatyfikacji dużo już wiemy, ale przecież należy podkreślić, że to była zwykła rodzina, gdzie byli mama, tato, gromadka dzieci i codzienne wyzwania. Pomimo trwającej okupacji potrzeba utrzymania rodziny, wyżywienia jej, a z drugiej strony były pasje i zainteresowania, którymi Józef i Wiktoria żyli. My właśnie chcemy pokazać tę zwykłość niezwykłej rodziny. Dlatego serdecznie zapraszam Państwa do udziału w konferencji oraz warsztatach plenerowych poświęconych życiu i pasjom Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Ponadto wojewoda nawiązała do wydarzeń beatyfikacyjnych, które odbyły się 10 września br. w Markowej. Po raz kolejny podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania i zapewnienia bezpieczeństwa podczas wydarzenia, które zgromadziło przybyłych różnymi środkami transportu, z różnych stron świata – prawie 40 tys. pielgrzymów, wielu przedstawicieli hierarchów kościoła, dyplomacji, organizacji międzynarodowych i światowych mediów.
Beatyfikację poprzedziły wzmożone przygotowania mające na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom Podkarpacia poczucie najwyższego bezpieczeństwa. To było wielkie wyzwanie logistyczno-organizacyjne. Dlatego zaangażowałam do tego celu służby, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Ich oddana służba, profesjonalizm i ludzka życzliwość zapewniły wszystkim należyty spokój – podkreśliła Ewa Leniart.
Celem wydarzeń było przybliżenie historii oraz dziedzictwa Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, ich życia codziennego i pasji, a także kultywowanie pamięci o Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej.
Różnorodność form przekazu ważnej dla Polaków wiedzy i atrakcyjny sposób prezentacji były wspaniałą lekcją historii. Całości dopełniło wiele ciekawych warsztatów, które dodatkowo pozwoliły na zdobycie nowych umiejętności z zakresu fotografii, pszczelarstwa, budowy schronień dla owadów i florystyki itp.