Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja epidemiologiczna

Data publikacji: 24 września 2018W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja epidemiologiczna zorganizowana przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart i konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego Barbarę Stawarz.

konferencja

Spotkanie było poświęcone problematyce zakażeń szpitalnych w kontekście aktualnie występujących  zagrożeń oraz działań profilaktycznych podejmowanych w tym obszarze. Prelegentami podczas konferencji byli konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego Anna Szczypta, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego Barbara Stawarz, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii Jolanta Kluz-Zawadzka, reprezentant Uniwersytetu Rzeszowskiego Mariusz Worek oraz kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE Rzeszów, Bożena Konecka-Szydełko.

Konferencja była połączona z wystąpieniem podkarpackiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Adama Sidora („Nowe narkotyki – zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi”).  Z uwagi na stale rosnącą liczbę zatruć dopalaczami, Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W związku z tym inspektor sanitarny omówił cel zmian, główne założenia oraz rolę podmiotów leczniczych w kontekście współpracy z właściwymi instytucjami. Zasadniczym celem zmiany ustawy było objęcie przepisami karnymi przede wszystkim czynów związanych z posiadaniem, produkcją oraz dystrybucją nowych substancji psychoaktywnych, które będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami. W ustawie znalazł się również zapis nakładający obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną.

W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy szpitali, przewodniczący zespołów ds. zakażeń szpitalnych oraz pielęgniarki epidemiologiczne szpitali publicznych i niepublicznych.