Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Kolejne zajęcia w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji

Data publikacji: 3 kwietnia 2019 „Wolności i prawa człowieka w zjednoczonej Europie” to temat seminarium w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji, które odbyło się 3 kwietnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Szkoła Wolności i Tolerancji

 Seminarium i debata z młodzieżą nt. wolności i praw człowieka w zjednoczonej Europie to kolejne przedsięwzięcie w ramach cyklu spotkań i debat – odbywających się cyklicznie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie – poświęconych prawnym, kryminologicznym, socjologicznym i psychologicznym aspektom dotyczącym zjawiska „nienawiści”, w tym „mowy nienawiści” we współczesnym świecie.

Otwierając seminarium i debatę wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwróciła uwagę na problem ochrony wolności i praw człowieka w kontekście integracji europejskiej, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji i tożsamości kulturowej poszczególnych państw członkowskich UE.

– Cieszę się, że młodzież interesuje się ważnymi sprawami, w tym własną pozycją prawną, prawami i obowiązkami, nie unikając trudnych pytań o granice korzystania z wolności i praw człowieka – powiedziała wojewoda podkarpacki otwierając spotkanie.

Seminarium i dyskusja dotyczyły m.in. kwestii wolności słowa i jej granic, ochrony praw autorskich w sieci w kontekście dyrektywy tzw. „ACTA 2”, ochrony prywatności w cyberprzestrzeni, a także wolnościom i prawom ucznia w kontekście rozwoju nowych technologii.

W trakcie seminarium wykład wygłosił prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, prezentując dorobek orzecznictwa europejskiego i krajowego odnośnie do rozumienia poszczególnych wolności i praw człowieka, szczególnie koncentrując się na kwestiach związanych z rozwojem nowych technologii w kontekście ochrony praw jednostki.

Podczas debaty moderowanej przez wojewodę Ewę Leniart, młodzież zastanawiała się nad rolą prawa krajowego w porządku prawym UE i wpływie prawa UE na wewnętrzne systemy prawne, nad granicami wolności słowa w sieci, nad możliwością korzystania z materiałów dostępnych w sieci w kontekście prawa autorskiego, nad możliwościami wykrywania przestępstw popełnionych w sieci, jak również nad obowiązkami każdego z uczestników życia publicznego względem drugiego człowieka, społeczności oraz państwa.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczył również kpt. Maciej Słysz z Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Seminarium i debata nt. „Wolności i prawa człowieka w zjednoczonej Europie” odbyła się w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji, zainicjowanej w styczniu 2019 r. przez wojewodę podkarpackiego. Pierwsze spotkanie z zainteresowanymi problematyką praw człowieka i ich granic, a także przejawom ich naruszeń we współczesnym świecie, w tym motywowanych „nienawiścią” odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie 23 stycznia 2019 r., a kolejne w dniu 6 lutego 2019 r.

Szkoła to nowatorskie rozwiązanie, integrujące wszystkie podmioty zajmujące się zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom, m.in. Policję, Służbę Więzienną, administrację rządową. W jej ramach przewidziano zajęcia dla młodzieży, a także innych zainteresowanych, poświęcone m.in. problematyce „nienawiści” i „hejtu”.