Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Kolejne promesy dla podkarpackich samorządów

Data publikacji: 5 października 2018Do podkarpackich samorządów trafiły kolejne środki od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wojewoda Ewa Leniart odwiedziła 4 października Przemyśl i Krosno, by przekazać przedstawicielom powiatów i gmin promesy na łączną kwotę ponad 14,6 mln zł.

Promesy

Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa i będą przeznaczone na remont lub odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej w latach 2010-2017. Dzięki nim zostanie przywrócona bądź przebudowana, uszkodzona w wyniku działania zjawisk noszących znamiona klęsk żywiołowych, infrastruktura komunalna.

W sumie w październiku br. podkarpaccy samorządowcy otrzymają od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji promesy na łączną kwotę ponad 23 mln zł na realizację 85 zadań. Wraz z wymienionymi środkami, w roku bieżącym do jednostek samorządu terytorialnego z województwa podkarpackiego trafiło ponad 150 mln zł na 467 zadań z zakresu usuwania skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze komunalnej (w tym na przeciwdziałanie ruchom osuwiskowym i usuwanie ich skutków).

Bardzo się cieszę, że kolejne środki trafią do podkarpackich samorządów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tym roku łączna kwota przyznanych dotacji jest rekordowa – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania z przedstawicielami samorządów.

Uroczystości wręczenia promes odbyły się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

***

W ramach funkcjonującego programu pomocy jednostkom samorządu terytorialnego, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – na wniosek Wojewody – przekazuje z rezerwy celowej budżetu państwa środki na: dofinansowanie realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego związanych z remontem i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej, intensywnych opadów deszczu, gradobicia oraz na dofinansowanie zadań własnych polegających na naprawie, odbudowie, budowie, przeniesieniu, stabilizacji i ulepszeniu infrastruktury publicznej zniszczonej, uszkodzonej bądź zagrożonej przez ruchy osuwiskowe ziemi.

Kryteria przyznawania pomocy na zadania związane z odbudową infrastruktury zostały określone w wytycznych ministra spraw wewnętrznych i administracji z 31 marca 2016 r. Zgodnie z nimi wojewódzka komisja powołana przez Wojewodę każdorazowo weryfikuje straty oszacowane przez komisje jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo Wojewoda powołała Wojewódzki Zespół Nadzorujący Realizację Zadań w zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich Skutków, którego głównym zadaniem jest przegląd i ocena zgłoszonych przez samorządy zadań.