W oddaniu inwestycji uczestniczył m.in. Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który wskazał działania jakie administracja rządowa podejmowała w zakresie poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
– Pamiętamy jakie zagrożenie stwarzała woda na Wiśle, Sanie czy na Trześniówce. Jako rząd polski musimy zrobić wszystko aby takich dramatów unikać. Inwestycje, które mają na celu wzmocnienie wałów – przez ostatnie lata były prowadzone. Efektem tego jest 42 km wałów wzmocnionych i zmodernizowanych. Co pokazuje skalę inwestycji jakie realizował rząd polski na tym terenie – mówił wiceminister.
Wojewoda Ewa Leniart przypomniała wyniki kontroli, która przed ponad pięciu lata wskazywała na potrzebę wzmocnienia zabezpieczeń.
– W 2016 roku raport Najwyższej Izby Kontroli wyraźnie wskazywał na znaczne deficyty w infrastrukturze przeciwpowodziowej naszego województwa. Dzięki temu, że rządowi udało się znaleźć niezbędne środki, dziś te braki są usuwane – mówiła wojewoda.
Wojewoda mówiła także o rozmiarze zagrożenia jakie niesie za sobą ryzyko wystąpienia powodzi i podtopień na tym obszarze.
– Wiem jak z wielkim trudem mieszkańcy po każdej powodzi odtwarzali swój majątek, jak duże było zaangażowanie władz lokalnych aby chronić mienie i mieszkańców przed tymi klęskami. Fakt, że na terenie, który będzie chroniony jest ponad 1000 gospodarstw mieszkalnych, 1500 budynków gospodarczych i przemysłowych, przekłada się na prawdziwą wartość tej inwestycji – dodała.
Wicemarszałek województwa Ewa Draus przypomniała, że środki na realizacje tej inwestycji pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Ponad 20 mln zł z RPO trafiło na realizacje tej inwestycji, strategicznej dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców tych gmin – mówiła Ewa Draus.
Prace budowlane rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, a odbiór techniczny zadania inwestycyjnego Trześniówka VII miał miejsce 29 listopada br. W wyniku realizacji tego projektu, polegającego na rozbudowie i zabezpieczeniu przed filtracją prawostronnego wału Trześniówki na długości 7,6 km, ochroną zostało objętych ok. 4,4 tys. osób z gminy Gorzyce i miasta Tarnobrzega zamieszkujących na obszarze 3,8 tys. ha. Na objętym ochroną terenie usytuowane jest ponadto 1,1 tys. budynków mieszkalnych, 1,5 tys. budynków gospodarczych, infrastruktura drogowa, mostowa i teletechniczna.
Inwestycja ta stanowi kontynuację zakończonego przez Wody Polskie w grudniu 2018 roku zadania „Trześniówka V”, w ramach którego wybudowano przepompownię wody oraz zmodernizowano czterokilometrowy odcinek lewostronnego obwałowania Trześniówki.
Trześniówka VII to kolejny projekt zrealizowany na terenie powiatu tarnobrzeskiego i częściowo stalowowolskiego przez Wody Polskie od 2018 roku. Łącznie, w przeciągu ostatnich 4 lat, zrealizowano w tym rejonie 5 zadań inwestycyjnych (Wisła etap 1, Wisła etap 2, Trześniówka V, San III i Trześniówka VII) o wartości ponad 165 mln, których efektem jest 42 kilometry zmodernizowanych obwałowań Wisły, Sanu, Trześniówki i Łęgu. Rozbudowane i podwyższone obwałowania łącznie chronią obszar o powierzchni 21,4 tys. ha zamieszkały przez ponad 34 tys. osób.