Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych” – konferencja w Rzeszowie

Data publikacji: 6 maja 20196 maja br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja mająca na celu pokazanie dobrych praktyk i efektów wsparcia, jakiego PFRON udziela organizacjom pozarządowym, działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja regionalna

Przed konferencją regionalną miał miejsce briefing prasowy, w którym uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg, dyrektor oddziału podkarpackiego PFRON Maciej Szymański, przedstawiciele organizacji pozarządowych:  przewodniczący PSONI Koło w Jarosławiu Mariusz Mituś, prezes Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących Stanisław Sęk  oraz ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

29 kwietnia w Zielonej Górze otworzyliśmy cykl konferencji, które odbywają się w całej Polsce. Organizacje pozarządowe są dla PFRON ważnym partnerem. Dzięki nim docieramy do potrzeb indywidualnych osób. W tym roku budżet, który przekazujemy organizacjom w skali całego kraju wynosi 279 mln zł. To środki rozdysponowane w ramach rozstrzygnięć konkursowych na różne kierunki działań, w tym na działania placówek terapeutycznych – podkreśliła Marlena Maląg, prezes Zarządu PFRON.

Dyrektor oddziału podkarpackiego PFRON Maciej Szymański dodał, że w 2019 r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla organizacji pozarządowych w województwie podkarpackim trafi około 10 mln zł.

Wojewoda Ewa Leniart powiedziała podczas spotkania z mediami, że co roku na terenie województwa podkarpackiego status osoby niepełnosprawnej potwierdzony stosownym orzeczeniem zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności uzyskuje około 50 tysięcy osób, w tym 42 tysiące to osoby po 16 roku życia uzyskujące orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz 8 tysięcy – osoby, które nie ukończyły 16 roku życia uzyskujące orzeczenie o niepełnosprawności. Wojewoda mówiła m. in. o wsparciu osób niepełnosprawnych i ich rodzin z budżetu państwa w ramach systemu świadczeń rodzinnych, wspomniała o różnego rodzaju programach i inicjatywach rządowych ukierunkowanych na działania wspierające.

Konferencja regionalna, organizowana w Rzeszowie przez wojewodę podkarpackiego we współpracy z PFRON, była trzecią z cyklu konferencji ogólnopolskich. Jej głównym celem jest stworzenie dobrej koalicji na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od wielu lat ze środków PFRON realizowane są działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Dysponentami tych środków są jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. Współpraca jest więc faktem – aktualnie chodzi o jej wzmocnienie.

Wojewoda odczytała podczas konferencji list ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Istotnym elementem przy tworzeniu systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych jest współpraca rządu z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi. Doceniamy rolę i możliwości trzeciego sektora. Siłą organizacji pozarządowych jest „praca u podstaw”, w bezpośrednim kontakcie z lokalną społecznością, ze znajomością panujących realiów i problemów trapiących mieszkańców. Za trzecim sektorem stoją ludzie z pasją i entuzjazmem, którzy swoim zaangażowaniem, posiadaną wiedzą i poczuciem misji budują lepszy świat, tworzą fundament wspólnoty i przełamują krzywdzące stereotypy. Dotyczy to zwłaszcza pracy z osobami niepełnosprawnymi. To nasz wspólny mianownik. Wszystkie działania Ministerstwa podejmujemy z myślą o drugim człowieku. Przywracamy godność, zapewniamy większe bezpieczeństwo finansowe, wspieramy, żeby nikt, bez względu na wiek czy trudności ze zdrowiem nie czuł się wykluczony, odstawiony na margines, pozbawiony specjalistycznej opieki – czytamy w liście skierowanych do uczestników dzisiejszego posiedzenia.

Konferencja z udziałem podkarpackich parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odbyła się w sali kolumnowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie .