Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa – spotkania na granicy

Data publikacji: 17 września 2018„Karpackie Dnia Dobrosąsiedztwa – spotkania na granicy” to międzynarodowe wydarzenie, które odbyło się 14 i 15 września br. po stronie polskiej w Lutowiskach i po stronie ukraińskiej w miejscowości Łubnia.

Dno dobrosąsiedztwa

Przedsięwzięcie, organizowane przez Województwo Podkarpackie przy współudziale Biura Oddziału Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina w Rzeszowie oraz Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

14 września w Lutowiskach miała miejsce konferencja podsumowująca dotychczasową współpracę Województwa Podkarpackiego z ukraińskimi obwodami. Wcześniej doszło do powitalnego spotkania z delegacją ukraińską na Przełęczy Beskid pod Menczyłem.  

Gośćmi wydarzenia byli m. in. podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki wschodniej i polityki amerykańskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Jan Piekło – ambasador RP na Ukrainie, Jan Wolski – konsul generalny RP we Lwowie, Wasyl Pavlyuk – konsul generalny Ukrainy w Lublinie i Katarzyna Sołek wicekonsul RP we Lwowie, przedstawiciel parlamentu ukraińskiego Mykoła Kniażycki, Jerzy Cypryś – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Petro Gricyk – zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Rady Obwodowej, przedstawiciele służb mundurowych z Polski i Ukrainy, dyrektorzy instytucji wojewódzkich, a także samorządowcy. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i członek Zarządu Województwa Piotr Pilch. Delegacji z obwodu zakarpackiego przewodniczy Giennadij Moskal – przewodniczący Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Konferencję otworzył marszałek Władysław Ortyl, który odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała, jak ważna jest współpraca polsko-ukraińska na różnych płaszczyznach. – Cieszy mnie, że Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa weszły na stałe do kalendarza naszych spotkań. Celem przewodnim tego wydarzenia jest kształtowanie świadomości społecznej w zakresie znaczenia i roli współpracy transgranicznej w różnym kontekście, zarówno ekonomicznym, kulturowym, jak i społecznym. Jest to zatem doskonała okazja, by wspólnie zastanowić się nad tematem:  jak rozwijać wzajemne relacje, by przynosiły one dobre owoce w obszarze współpracy międzyregionalnej na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat. Współpraca ta stanowi wyraz bliskich relacji polsko-ukraińskich, których efektem są liczne projekty na rzecz niwelacji zidentyfikowanych braków na obszarach przygranicznych Polski i Ukrainy. Obszar ten zdominowany przez łańcuchy górskie, z jednej strony narzuca pewne ograniczenia w działalności osadniczej i utrudnia rozbudowę sieci komunikacyjnej, a z drugiej – stanowi potencjał do rozwoju infrastruktury rekreacyjnej i turystyki. Możliwości te nie tylko zostały zidentyfikowane przez władze naszych krajów, ale również zauważone przez Komisję Europejską. Dlatego też cieszy mnie, że rozwój tego trudnego terenu szczególnie ważny jest dla władz państwowych wpieranych funduszami UE z Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA 2014-2020 – powiedziała wojewoda.

W ramach konferencji odbyła się dyskusja pt. „Współpraca międzyregionalna na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat. Jak rozwijać wzajemne relacje?”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Adam Hamryszczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Jan Piekło – ambasador RP na Ukrainie, Giennadij Moskal – przewodniczący Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej, Jerzy Cypryś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Moderatorem debaty był Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej. Następnie zaprezentowany został film o współpracy polsko-ukraińskiej, a po nim został podpisany „List intencyjny pomiędzy Województwem Podkarpackim a Zakarpacką Obwodową Administracją Państwową”. Dokument formalizuje współpracę obu samorządów. Obwód Zakarpacki jest szóstym ukraińskim obwodem, z którym Podkarpacie podpisało porozumienie o współpracy.

W Karpackich Dniach Dobrosąsiedztwa uczestniczyli także przedstawiciele Bieszczadzkiej Grupa GOPR oraz służb ratowniczych z Obwodu Iwano-Frankiwskiego. Jednym z punktów spotkania była prezentacja projektu Fundacji SOS – Na Ratunek, która przy wsparciu unijnych środków z Programu Polska-Białoruś-Ukraina, chce stworzyć „Centrum szkolenia organizacji i koordynacji akcji ratowniczych”.

W ramach projektu powstanie centrum szkoleniowe oraz koordynacji transgranicznych akcji ratowniczych w Równi oraz centrum treningowe i ratownicze w Sławsku. GOPR Grupa Bieszczadzka oraz Lwowska Regionalna Służba Kontrolno-Ratownicza zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym pojazdy operacyjne, sprzęt medyczny, ewakuacyjny, ratownictwa wodnego, lawinowego oraz drony. W nowo powstałym i nowocześnie wyposażonym centrum w Równi k. Ustrzyk Dolnych zostaną przeszkoleni ratownicy GOPR Grupy Bieszczadzkiej, Lwowskiej Regionalnej Służby Kontrolno-Ratowniczej oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Ustrzyki Dolne. Zostanie również stworzony system koordynacji transgranicznych akcji ratunkowych.

Po prezentacji została podpisana umowa na dofinansowanie projektu z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Podpisy pod dokumentem złożyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak  oraz prezes Fundacji SOS Na Ratunek i ratownik GOPPR rzemysław Barczentewicz.

Pod koniec spotkania w Lutowiskach ukraińscy ratownicy otrzymali sprzęt ratowniczy i quada – zakupione ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Druga część wydarzenia odbyła się po stronie ukraińskiej w okolicy miejscowości Łubnia i  opierała się na aspekcie kulturalno-promocyjnym z udziałem wystawców i artystów z Podkarpacia i Zakarpacia.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Na podstawie informacji UMWP.