Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Jak radzić sobie z hejtem – debata w ramach Szkoły Wolności i Tolerancji

Data publikacji: 24 listopada 2022„Hejt, nienawiść i agresja – jako problemy społeczne” to temat kolejnej edycji „Szkoły Wolności i Tolerancji”. Gościem specjalnym spotkania był bokser Łukasz Różański.

Szkoła Wolności i Tolerancji

Hejt – szczególnie w przestrzeni Internetu – to problem, z którym musi sobie radzić coraz więcej osób. Szczególnie dotyka to młodych ludzi, dlatego do dzisiejszej debaty zostali zaproszeni uczniowie podkarpackich szkół średnich. Zgromadzonych powitała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że cieszy się, że młodzież chce uczestniczyć w dyskusji o problemach społecznych i szukać dobrych rozwiązań.

O swoich doświadczeniach związanych z hejtem oraz o promowaniu odpowiednich postaw mówił Łukasz Różański, który – jako postać rozpoznawalna –  często spotyka się z młodym pokoleniem, które stara się motywować do realizacji swoich marzeń i celów oraz pokazywać, jak radzić sobie z negatywnymi zjawiskami.

Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to cykl spotkań organizowanych przez Wojewodę Podkarpackiego, dedykowanych młodzieży szkół ponadpodstawowych, dyrektorom szkół i nauczycielom. Celem zajęć organizowanych w ramach Szkoły jest przybliżenie słuchaczom problematyki roli jednostki w społeczeństwie, relacji państwo – jednostka, przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ich granic, a także pokazanie przejawów ich naruszeń we współczesnym świecie. Pierwsze – inaugurujące cykl zajęcia odbyły się w styczniu 2019 r. i obejmowały seminarium oraz debatę na temat: „Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego”.

W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji odbywają się zajęcia, seminaria, debaty młodzieży z prawnikami, socjologami, psychologami, funkcjonariuszami Policji oraz innych służb mundurowych, a także historykami. Poruszana jest m.in. problematyka mowy nienawiści, hejtu, stalkingu, współczesnych przejawów nietolerancji i dyskryminacji, a także dotycząca odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz odpowiedzialności za zachowania godzące w wolności i prawa drugiego człowieka, jakie mogą zaistnieć w środowisku szkolnym. W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 oferta Szkoły obejmuje także kontynuację zajęć z zakresu kryminologii i nauk o bezpieczeństwie.