Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Inwestycje w drogi lokalne

Data publikacji: 22 marca 2018Rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. Dzięki tym decyzjom województwa dostaną realne wsparcie na inwestycje w drogi lokalne. W naszym województwie będzie to: 31 419 288.

W tym roku premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. O wsparciu  na inwestycje w drogi lokalne dla naszego województwa poinformowała na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

 

Przygotowanie  Programu jest konsekwencją przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której jednym z celów rozwojowych Polski do 2030r. jest zrównoważony terytorialnie rozwój naszego kraju. Priorytetem jest włączenie wszystkich obszarów kraju w procesy rozwojowe. W tym kontekście dostępność transportowa jest jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój społeczno-gospodarczy danego obszaru. Kluczowa rolę w tym Programie będą pełnić Wojewodowie którzy odpowiadają za nabór i wybór wniosków do dofinansowania, zawieranie i realizację umów oraz rozliczanie środków z dotacji celowej. Program będzie realizowany w 2018 roku. Dofinansowanie z dotacji celowej budżetu państwa może dotyczyć tylko wydatków poniesionych w roku 2018. Realizacja zadania może zostać zakończona w roku 2019 z wkładu własnego wnioskodawcy.     

 

Program przewiduje udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego (gminy, w tym miasta na prawach powiatu, oraz powiaty) dotacji celowych z budżetu państwa na realizację zadań własnych związanych z budową, przebudową lub remontami dróg powiatowych i gminnych oraz co bardzo istotne przewiduje możliwość dofinansowania obiektów mostowych (most, wiadukt, estakada, kładka).

Uwzględniwszy specyfikę województwa podkarpackiego przejawiającą się min. dużą ilością obiektów mostowych wymagających nakładów finansowych, możliwość wsparcia tych inwestycji w ramach programu zapełnia lukę jaka funkcjonowała dotychczas w programach pomocowych dot. lokalnej infrastruktury drogowej.   

 

Wsparcie w Programie będzie udzielane według następujących priorytetów:

Priorytet 1. Inwestycje w drogi lokalne w celu poprawy dostępności do centrów gospodarczych lub społeczno-kulturalnych dla przedsiębiorców i lokalnej społeczności oraz do terenów inwestycyjnych.

Priorytet 2. Inwestycje w drogi lokalne lub węzły łączące te drogi z drogami wyższego rzędu w celu poprawy dostępu do ośrodków życia społeczno-gospodarczego o znaczeniu regionalnym lub krajowym.

Priorytet 3. Inwestycje w skrzyżowania, obiekty mostowe (most, wiadukt, estakada, kładka), sygnalizację świetlną, ciągi piesze lub pieszo-rowerowe na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach lokalnych.

Zakres podmiotowy

Gminy – maksymalnie 1 zadanie,

Powiaty, w tym miasta na prawach powiatu – maksymalnie 2 zadania.

Dofinansowanie zadania

do 60% lub do 80% wartości zadania  – w zależności od wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie / powiecie (dane z www.mf.gov.pl).

 

Harmonogram wdrażania Programu

  • do 15 kwietnia 2018 r. – nabór wniosków o dofinansowanie zadań
  • do 15 maja 2018 r. – weryfikacja wniosków. Wojewoda przekazuje do MIiR listę zadań zakwalifikowanych wstępnie do dofinansowania z podziałem na zadania podstawowe oraz rezerwowe. Ponadto wraz z listą wniosków Wojewoda występuje do MIiR z wnioskiem o wydanie opinii w trybie art. 20a ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
  • do 31 maja 2018 r. – MIiR wydaje opinię o zasadności finansowania w trybie art. 20a uzppr
  • po 31 maja 2018 r.

Wojewoda dokonuje ostatecznego podziału zadań na podstawowe (do kwoty na województwo) oraz rezerwowe. Wojewoda występuje do MF z wnioskiem o uruchomienie rezerwy celowej. Po otrzymaniu decyzji o uruchomieniu środków Wojewoda podpisuje umowy dotacji celowej.

  • do 28 lutego 2019 r. – Wojewoda sporządza i przekazuje MIiR zbiorcze zestawienie wykorzystania dotacji celowych w województwie
  • do 31 marca 2019 r. – Wojewoda sporządza i przekazuje MIiR sprawozdanie z realizacji Programu w województwie.