Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Inauguracja I Forum Polonii Amerykańskiej

Data publikacji: 28 lipca 2016W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce 27 lipca odbyła się uroczysta inauguracja I Forum Polonii Amerykańskiej. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda Ewa Leniart.

Inauguracja I Forum Polonii Amerykańskiej

Organizowane na Podkarpaciu I Forum Polonii Amerykańskiej to nie tylko wielkie przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym, ale też szczególny czas dedykowany przedstawicielom Polonii, przeznaczony na umocnienie i ożywienie kontaktu z krajem ojczystym poprzez wspólne debatowanie, nawiązywanie cennych kontaktów biznesowych, wizyty studyjne w nowocześnie rozwijających się podmiotach gospodarczych, imprezy kulturalne czy zwiedzanie gościnnych miast.

Po uroczystej inauguracji odbyły się panele dyskusyjne. Pierwszy  poświęcony był starym i nowym zasadom opieki nad Polonią i Polakami za granicą. W kolejnym panelu debatowano o wyzwaniach generacyjnych i o tym jak zachować tożsamość narodową na przestrzeni pokoleń. Ostatni blok tematyczny dotyczył m. in. kierunków współpracy między Polską a Polonią w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenie organizowane jest  wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP. Partnerami lokalnymi są miasta: Rzeszów, Stalowa Wola, Sanok, Powiat Sanocki oraz Gmina Lubaczów. 28 lipca, w ramach Forum, odbędzie się konferencja gospodarcza polonijnych liderów biznesu „Ja dla Polski – Polska dla mnie”.

 

 Fot. Michał Mielniczuk.