W tym roku w konkursie dla najlepszych inicjatyw pozarządowych wzięło udział 23 stowarzyszenia z terenu Podkarpacia. Nagrody wręczył marszałek Władysław Ortyl wspólnie z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na konieczność rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju, mówił także o zmianach instytucjonalnych mających zdynamizować wsparcie kierowane dla organizacji pozarządowych oraz o chęci wzmacniania i rozwijania organizacji pozarządowych.
– Państwo polskie jest odpowiedzialne za to, żeby przekazywać zasoby publiczne obywatelom i to się dzieje właśnie dzięki podejmowanym przez nas zmianom – podkreślił wicepremier prof. Piotr Gliński.
W kategorii polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa, nagrodę otrzymało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Mielcu. W kategorii kultura i tożsamość narodowa – Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin w Rzeszowie, a w kategorii nauka, edukacja, sport i środowisko, nagrodę otrzymało Polskie Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji z siedzibą w Iwoniczu Zdroju.
Wręczone nagrody mają charakter rzeczowy w postaci Vouchera o wartości pięciu tysięcy złotych. Jednocześnie wyróżniono pięć stowarzyszeń, które otrzymały vouchery do wartości tysiąca złotych. Wyróżnieni to: Stowarzyszenie „Dla Równości w Draganowej” w Draganowej (kategoria polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa), Stowarzyszenie „Koło Przyjaciół Skołoszowa” w Skołoszowie (kategoria kultura i tożsamość narodowa), Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” w Woli Rafałowskiej (kategoria nauka, edukacja, sport i środowisko), Fundacja Generator Inspiracji – w Futomie (kategoria społeczeństwo obywatelskie oraz zrównoważony rozwój) oraz Bieszczadzkie Forum Europejskie w Lesku (kategoria gospodarka, rynek pracy).
Tekst i fot. na podstawie UMWP